• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Premiera w Teatrze Powszechnym. Czego się wstydzimy?

26 listopada 2021

„Wstyd” Marka Modzelewskiego  w reżyserii Błażeja Peszka to najnowsza premiera Teatru Powszechnego w Radomiu. Przedstawienie po raz pierwszy zobaczymy w sobotę, 27 listopada o godz.19 na dużej scenie.

 

fot. Materiały prasowe/Małgorzata Franczuk

 

Wstyd, skandal, upokorzenie, kompromitacja! Tuż przed ślubem jedno z narzeczonych wycofuje się, a w kulisach przyjęcia weselnego spotykają się niedoszli teściowie. Rozmowy, początkowo pełne troski, przeprosin, choć jakby nie do końca szczerych, wraz z narastającym napięciem i wypitym alkoholem przeradzają się we wzajemne oskarżenia i wyzwiska. Bohaterowie zrywają maski, obnażając wzajemną pogardę i niechęć.

Tekst Marka Modzelewskiego to nie tylko opowieść o rodzinnym skandalu, ale również o tym, co nas zawstydza i kompromituje w oczach innych. Autor świetnie pokazuje przedstawicieli dwóch różnych klas społecznych.

Premiera "Wstydu" miała się odbyć ponad rok temu, ale do niej nie doszło z wiadomych powodów. Reżyser zapewnia, że już wtedy spektakl być kompletnie gotowy. - Teraz nie czuliśmy więc potrzeby, aby cokolwiek dopieszczać, dopracowywać, poprawiać - mówi Błażej Peszek.

Czego się wstydzimy? - Naszych ludzkich słabości chyba najbardziej, szczególnie polskich. Mówię o homofobii., o zazdrości, nienawiści i o małych pobudkach, które nami kierują w życiu. W takim codziennym, ludzkim, rodzinnym - wymienia reżyser. Dodaje jednocześnie, że w spektaklu są także sceny bardzo wzruszające. - I mam nadzieję -  też mądre - podkreśla.

Błażej Peszek przyznaje, że kiedy czasy są trudne, "wyłazi z nas ten mrok, który towarzyszy nam, społeczeństwu w trudnych chwilach". - Każdy skrywa jakieś niedoskonałości i cechy charakteru, które rzadko bywają przyjemnymi - uważa.

Obsada: Małgorzata - Izabela Brejtkop, Wanda - Joanna Jędrejek, Tadeusz - Piotr Konrad, Andrzej - Jarosław Rabenda.

Scenografia i kostiumy Michał Dracz, muzyka Wojtek Kiwer.

bdb

 

 

 

 

 

 

 

Tags