Przebudowa wiaduktu w ul. Żeromskiego. Kiedy rozstrzygnięcie przetargu (aktualizacja)?

3 sierpnia 2022

Kiedy nastąpi rozstrzygnięcie przetargu na przebudowę wiaduktu w ulicy Żeromskiego? Nieprędko. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji przesunął termin otwarcia ofert od firm zainteresowanych realizacją inwestycji. Powód? „Mnóstwo” – jak mówi rzecznik drogowców – zapytań od potencjalnych wykonawców.

 

Tak ma wyglądać nowy wiadukt (wizualizacja MZDiK Radom)

 

Pierwotnie termin składania ofert ustalono na 2 sierpnia, ale do ogłoszenia o zamówieniu publicznym MZDiK wprowadził korektę tego terminu. Teraz firmy budowlane mogą przysyłać oferty do 12 września.

- Wpłynęło do nas ponad 400 zapytań dotyczących realizacji tej inwestycji. Na każde z osobna musimy odpowiedzieć, a to przecież trwa - wyjaśnia przyczynę przesunięcia terminu Dawid Puton, rzecznik MZDiK.

Drogowcy zapewniają, że przetarg zostanie rozstrzygnięty najszybciej jak będzie to możliwe: może to być październik, listopad lub grudzień tego roku. Natomiast do 9 stycznia 2023 roku zwycięzca tego przetargu jest zobowiązany do podpisania umowy, co umożliwi mu wkrótce rozpoczęcie robót.

Przebudowa (planowana) wiaduktu od początku napotykała trudności. Długo trwały uzgodnienia z PKP PLK, które mają pod obiektem wykonać przystanek kolejowy Radom-Wschód (w tym spór, czy są potrzebne i kto ma zapłacić - kolej czy miasto - za schody ruchome), podobnie jak oczekiwanie przez inwestora na stanowisko Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Potem, gdy m.in. zdrożały materiały, okazało się, że miasto nie ma potrzebnych pieniędzy na przebudowę. Gmina wprawdzie dostała na budowę wiaduktu 30 mln zł Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale nadal była to kwota niewystarczająca. Dopiero, gdy miasto otrzymało zapewnienie finansowania kwotą 65 mln zł z Polskiego Ładu, sprawy inwestycji przyspieszyły.

Firma, która wygra przetarg będzie miała na przebudowę wiaduktu 24 miesiące.

Bożena Dobrzyńska

 

 

Tags