• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Tydzień obchodów rocznicy Radomskiego Czerwca ’76. Będzie koncert z udziałem gwiazd rocka

24 czerwca 2019

Uroczystości patriotyczne, koncerty, wystawy i piknik historyczny składają się na program obchodów 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Radomski Czerwiec 76. Potrwają one przez cały tydzień.

 

mini_m_20190617-f31a5226-1-8

 

– To było jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. W Radomiu rozpoczęła się polska i europejska droga do wolności. Kolejny raz chcemy o tym z dumą przypomnieć – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Oficjalne uroczystości z okazji rocznicy Radomskiego Czerwca odbędą się jutro. O godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego. Przed mszą, o godz. 17.30 odbędzie się koncert Roberta Grudnia „Misterium Dźwięku Pamięci Wydarzeń Radomskich Czerwca 1976”. Wystąpi także Anna Seniuk oraz Sylwia Strugińska.

Na środę zaplanowano warsztaty fotograficzne „Portret radomskiego robotnika z lat 70.”, które poprowadzą Lidia Popiel oraz Michał Glinicki w pomieszczeniach Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

W piątek, 28 czerwca, o godz. 19 odbędzie się widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności” na Placu Jagiellońskim. Wystąpią zespoły Lady Pank, Oddział Zamknięty i Myslovitz. – Podobnie jak w poprzednich latach postawiliśmy na klasykę polskiej muzyki, która jest nierozerwalnie związana z najnowszą historią naszego kraju. Mam nadzieję, że Plac Jagielloński się wypełni i koncert na długo pozostanie w pamięci radomian – mówi dyrektor kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.

W sobotę, 29 czerwca,  o godz. 14 na Placu Corazziego odbędzie się tradycyjny piknik historyczny „Witryna Radomskiego Czerwca ‘76”. W programie przewidziano m.in. przejazdy pojazdami rodem z PRL, wystawy, występy sceniczne, gry planszowe oraz grę miejską. Jak zwykle będzie to też okazja, by porozmawiać z uczestnikami wydarzeń sprzed 43 lat.

Tegoroczne obchody zakończy niedzielny koncert z udziałem radomskiego zespołu JMS Band, a także grupy Proletaryat. Początek koncertu 30 czerwca, o godz. 17 na Placu Corazziego.

kat/UM

Tags

Dodaj komentarz