• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Radni PiS: Planowana lokalizacja Radomskiego Centrum Kultury jest niedobra

16 stycznia 2019

Radni Prawa i Sprawiedliwości krytycznie o planowanej lokalizacji dla Radomskiego Centrum Kultury. – Prosimy prezydenta, by wstrzymał się z podpisaniem umowy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich na konkurs architektoniczny. Chcemy szerszych konsultacji w tej sprawie – wyjaśniają.

 

Radni chcą szerszych konsultacji

Radni chcą szerszych konsultacji

 

Przypomnijmy: podczas kampanii wyborczej prezydent Radosław Witkowski zapowiedział budowę Radomskiego Centrum Kultury, które stałoby się siedzibą przede wszystkim dla Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Na miejsce nowej instytucji miasto wskazało teren na skraju Starego Ogrodu między ulicami Mireckiego i Okulickiego. W tegorocznym budżecie Radomia na realizację inwestycji przewidziano 100 tys. zł, przeznaczonych właśnie na konkurs.

– Skierujemy pismo do pana prezydenta, w którym poprosimy o wstrzymanie się z podpisaniem umowy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich – zapowiada szef klubu radnych PiS Dariusz Wójcik.

Radni piszą do prezydenta: „Wszelkie działania  mające na celu przeprowadzenie inwestycji we wskazanej lokalizacji – bezpośrednie sąsiedztwo parku Stary Ogród w obecnej chwili nie mają racjonalnego uzasadnienia. Zgłaszają się do nas mieszkańcy Radomia wskazując jednoznacznie, że ta lokalizacja nie jest odpowiednia. Dlatego prosimy o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie lokalizacji Radomskiego Centrum Kultury. (…) zwracamy się z prośbą do pana prezydenta o odstąpienie od podpisania umowy i przeznaczenia wyżej wymienionej kwoty (100 tys. zł – przyp. autorka) na konkurs architektoniczny. Prosimy również o pisemne przedstawienie lokalizacji, które były rozpatrywane przy możliwości przeprowadzenia tej inwestycji”.

– Wydatkowanie pieniędzy na ten konkurs będzie działaniem na szkodę miasta, dlatego że większość radnych jest przeciwna, podpiszą się pod tym wszyscy radni PiS. I naszej zgody na tę lokalizację nie ma – mówi Wójcik. Twierdzi, ze ta lokalizacja budzi kontrowersje, także architektów. – My nie zapieramy się, że to jest zła lokalizacja, ale chcemy poznać argumenty wszystkich stron; zarówno pana prezydenta, jak i tych, co są przeciwko – tłumaczy.

Przewodnicząca rady miejskiej zwraca uwagę, że planowana lokalizacja to skraj Starego Ogrodu. – Wszyscy wiemy, jak ważne są tereny zielone w tak dużym mieście jak Radom. Budowanie Radomskiego Centrum Kultury kosztem takiego terenu naprawdę nie jest uzasadnione. Walczymy ze smogiem, staramy się dbać o to, aby nasze powietrze było czyste. Ja sugeruję, by na tej działce, która sąsiaduje z parkiem Stary Ogród i która stanowi prawie jego integralną część, dokonać nasadzeń, a nie budować Radomskie Centrum Kultury – mówi Kinga Bogusz.

Bożena Dobrzyńska

 

 

Tags

Dodaj komentarz