• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Radomski Kalejdoskop Kulturowy. Wędrówka przez Kraj Kwitnącej Wiśni

12 lipca 2019

MOK „Amfiteatr” zaprasza dzisiaj, 12 lipca, od godz. 15 na wydarzenia „Radomskiego Kalejdoskopu Kulturowego” w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019. Tematem przewodnim będzie Japonia.

 

Radomski Kalejdoskop Kulturowy - Japonia, fot. Małgorzata Romanowska (1)

 

– Motywy japońskie rozkwitną niczym kwiat wiśni, a prowadzący i goście wraz z publicznością wyruszą w wędrówkę po Japonii. Odbędą się warsztaty kulinarne z degustacją, warsztaty kaligrafii, pokazy strojów, animacje i zabawy tematyczne dla dzieci, pokaz muzyczno-taneczny i projekcja filmowa. Wszystkie wydarzenia są otwarte i bezpłatne dla uczestników – zachęcaja organizatorzy.

Wszystko rozpocznie się od nauki japońskiej sztuki kaligrafii. Dr Jadwiga Rodowicz-Czechowska w trakcie zajęć opowie o filozofii kaligrafii, o tradycji Dalekiego Wschodu, o znakach kanji. Wprowadzi słuchaczy w technikę malowania tuszem krajobrazów, kwiatów i zwierząt. Podczas części praktycznej warsztatu każdy będzie mógł spróbować samodzielnie nakreślić symbole.

Yumiko i Daniel Gajewscy z Yaki Kingu zajrzą do Amfiteatru na trasie swojej długiej wycieczki przez Polskę, by o godz. 16. 30 rozpocząć warsztaty kulinarne, prezentując sposób przygotowania ryżu do znanego od wieków dania, jakim jest onigiri – trójkąty ryżowe. Pod czujnym okiem ekspertów będzie można ulepić swoje własne oryginalne kulki ryżowe i ich skosztować.

Następnie o 17.30 odbędzie się spotkanie pn. „Japonia – Tak daleko, tak blisko”. Poprowadzi je dr Jadwiga Rodowicz-Czechowska, polska japonistka specjalizująca się w historii dramatu japońskiego i myśli teatrologicznej, urzędniczka, dyplomatka, w latach 2008-2012 ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii. Podejmie ona rozmowę na temat kultury japońskiej i relacji polsko-japońskich. O godz. 19  filmowiec i dokumentalista Waldemar Czechowski zabierze publiczność w wirtualną podróż po Japonii, prezentując materiały zdjęciowe i filmowe oraz opowiadając o kulturze tego kraju.

Wieczorem, o godz. 20, swoim tańcem jiutamai zachwyci Hana Umeda – performerka i tancerka. Hana Umeda jest nauczycielką japońskich tańców klasycznych, uczennicą mistrzyni Hanasaki Tokijyo, głowy szkoły Hanasaki-ryu w Tokio. Zajmuje się kulturoznawstwem, jest doktorantką w Zakładzie Teatru i Widowisk Instytutu Kultury Polskiej UW, stypendystką programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury w 2018 roku.

Dzień zakończy o godz. 21.15 pokazem filmowym obrazu „Złodziejaszki” w reżyserii Hirokazu Koreeda. To przejmujący, ceniony film, który podbija serca widzów i krytyków na całym świecie.

Przez cały czas trwania wydarzenia będzie odbywać się również piknik kulturowy, w którym dzieci będą mogły wziąć udział w animacjach, zabawach i konkursach. Najmłodsi będą samodzielnie tworzyć smoki, przemienią się w sumo, samurajów, judoków, Japonki w kimonie, poznają sztukę origami, nauczą się japońskiego pisma i zrobią… sushi! Dodatkowo dzieci będą mogły pobawić się w kulkach, układać klocki, robić prace plastyczne, czytać książki, pobawić się w piasku lub wziąć udział w zabawie z chustą animacyjną.

Dzięki uprzejmości Wisteria Gardens będzie można zapoznać się z pięknym japońskim rękodziełem i zachwycającą autorską biżuterią noszoną zarówno tradycyjnie jako ozdoba do włosów i kimona, jak i w zupełnie nowoczesnej postaci broszek lub kolczyków. Do Amfiteatru zawita również InuGami Kimono, które będzie prezentować tradycyjne stroje japońskie. Będzie można obejrzeć kimona i przymierzyć wybrane modele oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Ponadto na stoisku InuGami Kimono znajdziemy m.in. obi, hakama, akcesoria kitsuke, geta, biżuterię z motywem japońskim, obrazy, wachlarze i wiele innych drobiazgów związanych z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni.

Fot. Materiały prasowe/MOK „Amfiteatr”

Tags

Dodaj komentarz