Radomski Szpital Specjalistyczny stracił płynność finansową. Chce zaciągnąć pożyczkę w… parabanku

20 czerwca 2023

Radomski Szpital Specjalistyczny jest w tak fatalnej sytuacji, że chce zaciągnąć pożyczkę z limitem do wysokości 20 tys. zł w… parabanku. Dyrektor Marek Pacyna prosi Radę Społeczną RSS o zaopiniowanie wniosku w tej sprawie, bo placówka utraciła płynność finansową. Rada zbiera się w środę.

 

Fot. RSS Radom

 

Pismo dyrektora Pacyny do rady opublikował na swoim profilu na Facebooku Łukasz Podlewski, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w radzie miejskiej, oczekują stanowiska prezydenta.

Jak wyjaśnia w piśmie do rady dyrektor Pacyna, pożyczka ma być wykorzystana do 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. Oprocentowanie naliczane będzie od faktycznie wykorzystanego limitu, zaś szpital będzie mógł pobrać środki dowolna ilość razy. " Za niewykorzystany limit szpital nie będzie ponosić dodatkowych opłat. Zabezpieczeniem będzie weksel in blanco. Pożyczka zostanie przeznaczona na  częściową spłatę wymagalnych zobowiązań wobec kontrahentów".

Szpital utracił płynność finansową

Dlaczego RSS chce sięgnąć po takie rozwiązanie? Marek Pacyna podkreśla, że RSS znajduje się obecnie  "w bardzo trudnej sytuacji finansowej". "Wprowadzone od 1 lipca 2022r. ustawowe zmiany w zakresie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników ochrony zdrowia bez pokrycia całości skutków tej regulacji ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia spowodowało, ze szpital utracił płynność finansową" - czytamy we wniosku.

Dyrektor Pacyna zwraca także uwagę na utrudnienia wynikające z niepewnej sytuacji gospodarczej, inflacji, wojny w Ukrainie. (...) wszystko przekłada się na ceny i dostępność materiałów i towarów" - wyjaśnia. Podkreśla jednocześnie: "jesteśmy narażeni na  utratę wykonawców, którzy ze względu na sytuację finansową nie wyrażają zgody na  podpisanie umów. Proponują wprowadzanie klauzul pozwalających im zrównoważyć wzrost kosztów związanych z inflacją lub proponują bardzo wysokie ceny". I dalej: "Dodatkowym obciążeniem jest drastyczny wzrost cen za leki, materiały medyczne, sprzęt medyczny jednorazowy, artykuły żywnościowe i media. W związku z tym szpital zadłuża się wobec kontrahentów". Dyrektor RSS podaje, że na 30 kwietnia 23 r. zobowiązania wymagalne wynoszą ponad 26 mln zł.

Sprawy w sądzie

Kolejnym problemem jest to, ze kontrahenci, którym szpital zwleka z zapłatą, kierują sprawy do sądu, co również powoduje obciążenie finansowe RSS. "Biorąc powyższe pod uwagę, w tym przede wszystkim fakt, iż obsługa zadłużenia generuje bardzo wysokie koszty, szpital zmuszony jest do zaciągnięcia kolejnej długoterminowej pożyczki w parabanku i przeznaczenie jej na spłatę wymagalnych wobec kontrahentów"- konkluduje dyrektor Marek Pacyna.

Jak udało nam się ustalić, odpowiedzialna w urzędzie miasta za ochronę zdrowia wiceprezydent Marta Michalska-Wilk, spotyka się dzisiaj z dyrektorem Pacyną. Natomiast na jutro zapowiedziano posiedzenie Rady Społecznej RSS.

bdb

 

Tags