• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Ratusz będzie siedzibą rady miejskiej. Przeprowadzą się tu także harcerze

2 czerwca 2017

Miasto ogłasza przetarg na rewitalizację zabytkowego ratusza w Rynku. Odnowiony z ogromną pieczołowitością i zgodnie z wytycznymi konserwatora ma być gotowy w końcu 2018 roku. Przeprowadzą się do niego radni i harcerze.

 

Prezydent Frysztak: ratusz zyska dawny blask

Prezydent Frysztak: ratusz zyska dawny blask

 

– To, co w tym budynku będzie najbardziej widoczne, to detale, m.in. gzymsy, zegar, który zamierzamy zachować. Będzie odtworzone wejście z Rynku. Pozwoli to na wejście do wewnątrz, gdy część administracyjna budynku późnym popołudniem będzie zamknięta – wyjaśnia wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak. Zapewnia, że obiekt ma w jak największym stopniu przypominać ten dawny ratusz.

A skoro ratusz, to i funkcje z tym związane. Na Rynek zostanie przeniesione z gmachu USC przy Moniuszki Biuro Rady Miejskiej, tu będzie sala obrad rady, a także Radomska Strefa Gospodarcza i filia obsługi biura mieszkańców głównego urzędu. – Tu będą zapadały najważniejsze decyzje dotyczące radomian – zaznacza wiceprezydent.

Gmina już ogłosiła przetarg na rewitalizację. Na oferty od zainteresowanych firm czeka do 20 czerwca. Wykonawca będzie musiał osuszyć i odgrzybić fundamenty, wymienić dach, odnowić fasadę oraz oficyny. Zakończenie prac przewidziano na grudzień 2018 roku.

Do ratusza przeprowadzi się również hufiec Związku Harcerstwa Polskiego. Teraz mieści się w budynku MDK przy ul. Słowackiego. – Nasze prośby o poprawę warunków lokalowych wreszcie doczekały się odpowiedzi. Nasza obecność tutaj, w Rynku, nie tylko będzie służyła harcerzom, ale także mieszkańcom – zapewnia komendant Hufca ZHP Bartosz Bednarczyk. Na razie nie chce zdradzić szczegółów, ale zapewnia, że plan jest dość ambitny. – Mamy nadzieję, że dzięki wejściu do tej części miasta przyczynimy się do jej ożywienia. Będzie można nas tutaj odwiedzić i mile, ciekawie, kreatywnie spędzać czas, także na dziedzińcu. Będziemy organizować wydarzenia kulturalne, promujące zdrowy tryb życia, budujące społeczeństwo obywatelskie. Takie tez uświadamiające radomianom skąd jesteśmy, jaka jest nasza historia – mówi nadal tajemniczo druh Bednarczyk. Dodaje, że „ma to być miejsce innowacyjne ” na pewno na skalę radomską, ale i ogólnopolską.

Na rozwój tego miejsca harcerze chcą pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej.

Bożena Dobrzyńska

Tags

Dodaj komentarz