• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Ratusz gotowy do pełnienia dawnej funkcji. W sobotę możesz go obejrzeć od środka

24 września 2019

Ratusz w Rynku gotowy po renowacji. Do zabytkowego obiektu przeniesie się część wydziałów magistratu i nadzorująca je wiceprezydent. Tutaj również będzie miało siedzibę Biuro Rady Miejskiej i będą obradować radni. Oficynę zajmą harcerze. Ale zanim to się stanie, budynek od wewnątrz będą mogli obejrzeć radomianie.

 

20190924_101444

 

 

– Zapraszamy wszystkich mieszkańców w sobotę, 28 września od godz. 15 do godz. 21. Będzie z nami licencjonowany przewodnik PTTK, który będzie opowiadał o tym kiedy ratusz powstawał, w jakich okolicznościach i co przez lata się w nim mieściło – zapowiada wiceprezydent Konrad Frysztak.

Dodatkowe atrakcje zapewnią harcerze. – Będzie to zarazem inauguracja naszego pobytu w tym miejscu i będzie związana z jego historyczną częścią. Ratusz i jego oficyna były pierwszymi wyzwalanymi w 1918 roku, tu rodziła się Republika Radomska, dlatego chcemy w naszej działalności o tym przypominać. Nazwaliśmy to „Przystankiem Wolności” w nawiązaniu do historycznej tradycji miejsca,i wejścia od ulicy Wolność oraz w nawiązaniu do słów Piłsudskiego, że z tramwaju socjalizm wysiadł na przystanku niepodległość. Parafrazując te słowa zapraszamy do udziału w „Przystanku Wolność” – objaśnia komendant Hufca ZHP w Radomiu Bartosz Bednarczyk. Jak precyzuje, o godz. 18 na dziedzińcu ratusza odbędzie się uroczysty apel rozpoczynający rok harcerski, potem dziedziniec ma ożyć piosenka harcerską, będą też gry i zabawy, gra terenowa, w której mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani.

Rada Miasta z lat 20.

W odnowionym ratuszu zawiśnie cyfrowo zrekonstruowane zdjęcie sprzed lat podarowane miastu przez red. Ireneusza Domańskiego. – Tę fotografię zdobyłem kiedyś do swojej kolekcji. Przedstawia ona radę miasta z kadencji 1923-26 z panią Marią Kelles-Krauz, z panem Józefem Grzecznarowskim. Zdjęcie najprawdopodobniej zostało wykonane właśnie w budynku ratusza – tłumaczy Domański, wskazując na charakterystyczną posadzkę widoczną na fotografii, posadzkę z radomskiego Marywilu. – Chciałbym zaapelować do radomian: jeśli macie w swoich domach pamiątki związane z ratuszem, z samorządem, ludźmi którzy wtedy żyli, przekazujcie je albo wypożyczcie. Chcemy stworzyć w ratuszu taką kolekcję, by ratusz po remoncie nabrał szlachetności i patyny – dodaje Ireneusz Domański.

W tej chwili obiekt jest wyposażany. Do ratusza przeniosą się urzędnicy Radomskiej Strefy Gospodarczej, wydający zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej i wiceprezydent Katarzyna Kalinowska, a także Biuro Rewitalizacji.

Bożena Dobrzyńska

Tags

Dodaj komentarz