Roman S. pozostaje w areszcie. Sąd nie zgodził się, by zamienić go na poręczenie majątkowe

8 grudnia 2021

Roman S, prezes ROSABUD-u, pierwszego wykonawcy Radomskiego Centrum Sportu, pozostanie w areszcie. Sąd drugiej instancji nie zgodził się, by mógł wyjść na wolność po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości 300 tys. zł.

 

Hala została dopuszczona do użytku (fot. Łukasz Wójcik/UM Radom)

 

 

Prokuratura: 15 zarzutów dla Romana S.

Przypomnijmy: Prokuratura Okręgowa w Lublinie postawiła Romanowi S. 15 zarzutów, w tym doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem MOSiR-u w kwocie 3 mln 700 tys. zł. Wszystkie zarzuty dotyczą budowy Radomskiego Centrum Sportu.

Roman S. został zatrzymany przez policję, a razem z nim również Magdalena U., pracownica ROSABUD-u i Jacek. S, koordynator kontraktu. Oboje mają zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

W stosunku do Romana S. Sąd Rejonowy w Lublinie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym z możliwością zamiany na poręczenie majątkowe w wysokości 300 tys. zł. Prokuratura złożyła na tę decyzję sprzeciw, a adwokat Romana S., zażalenie. Dziś Sąd Okręgowy w Lublinie rozpatrzył oba.

Roman S. pozostaje w areszcie

 - Sąd drugiej instancji zmienił zaskarżone postanowienie uchylając zastrzeżenie o zmianie tymczasowego aresztowania na poręczenie majątkowe. To znaczy, że sąd zostawił w mocy tę część postanowienia, która mówiła o zastosowaniu tymczasowego aresztowania. Innymi słowy: strona nie może wpłacić poręczenia i za tym poręczeniem wyjść. W sprawie pozostaje aktualne tymczasowe aresztowanie - tłumaczy Barbara Markowska, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Radomiu.

Sąd Okręgowy uznał, że sąd pierwszej instancji poczynił prawidłowe ustalenia, ale zastosowanie instytucji poręczenia majątkowego jest niewystarczające do zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania. - Okoliczności sprawy na jej obecnym etapie, zdaniem Sadu Okręgowego, przemawiają za koniecznością zabezpieczenia tego toku z uwagi na grożącą podejrzanemu surową karę, która jest realna. Sąd podniósł działanie podejrzanego wspólnie i w porozumieniu z ustaloną osobą, zarzucanie wielu przestępstw, znaczną społeczną szkodliwości czynu, sposób działania, w tym poświadczenie nieprawdy w wielu dokumentach oraz bezprawnego działania i wysokość wyrządzonej szkody - precyzuje sędzia Markowska.

Roman S. pozostanie w areszcie do 14 lutego 2022 r.

Hala gotowa, stadion w budowie

Przypomnijmy: ROSABUD wygrał w 2016 r. przetarg na budowę RCS, ale realizacja inwestycji przeciągała się i w 2019 r. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zerwał z firmą i jej konsorcjantem (Maxto) umowę, rozpisał nowy przetarg i powierzył prace Betonoxowi. Hala widowiskowo-sportowa została dopuszczona do użytkowania przez nadzór budowlany tydzień temu. Natomiast prace przy stadionie trwają, nie ma ostatecznego terminu ich ukończenia.

Bożena Dobrzyńska

Tags