• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Rynek bukmacherski przed i po nowelizacji prawa

15 marca 2018

Nowelizacja przepisów dotyczących hazardu, obowiązująca częściowo od 1 kwietnia 2017 roku, a finalnie od 1 lipca 2017 roku, bardzo wpłynęła na polski rynek bukmacherski. Czy obstawianie chociażby wyników meczów piłkarskich jest jeszcze legalne? Jeśli tak, to w których firmach? Dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze w związku z obowiązującymi regulacjami.

 

stadium tunnel

 

Czy w Polsce zakłady bukmacherskie są legalne?

Tak, zakłady bukmacherskie są legalne, ale tylko w wybranych firmach. Przed nowelizacją z 2017 roku rynek zakładów był praktycznie poza kontrolą. Gracze korzystali z Internetu, żeby obstawiać wyniki rozmaitych wydarzeń na stronach internetowych znanych zagranicznych bukmacherów. Popularne na całym świecie marki generowały ogromne przychody, nie zostawiając pieniędzy w budżecie naszego kraju. To jednak uległo znaczącej zmianie wraz z przeprowadzoną nowelizacją prawa. Nowe regulacje są wyraźne – aby operator zakładów był legalny, musi otrzymać zezwolenie i płacić podatki w naszym kraju.

Warunki działalności legalnych bukmacherów

W myśl nowych przepisów, do legalnej działalności bukmacherskiej potrzebna jest specjalna licencja wydawana przez Ministerstwo Finansów. Warunków jakie musi spełnić firma aby taką licencję otrzymać jest bardzo dużo, ale jednym z najważniejszych jest odprowadzanie w Polsce podatków.
Podatek obrotowy od działalności, który taka firma musi płacić, wynosi 12%. Kolejne 10% pobierane jest od wygranej gracza w przypadku wygranych przekraczających 2.280 złotych.
Lista legalnych bukmacherów, która dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów nie jest zamknięta – o licencję można się cały czas starać i wiadomo, że firmy bukmacherskie będą to czynić.

Legalne firmy w Polsce

Na obecną chwilę licencję posiada kilka podmiotów. Zapewne kojarzysz przynajmniej część tych firm: Fortuna (zezwolenie nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565), eToto (zezwolenie nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17), STS (zezwolenie nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12), Forbet (zezwolenie nr PS4.6831.10.2016), Totolotek (zezwolenie nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485), Milenium (zezwolenie nr SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599), LVBet (zezwolenie nr PS4.6831.9.2016.EQK).

Nie każdy z tych bukmacherów działa wyłącznie na polskim rynku – na przykład firma „Fortuna” działa również na zagranicznych rynkach (Czechy, Węgry, Słowacja), oczywiście na licencjach wymaganych dla rynków w poszczególnych krajach. W Polsce firma ta jest jedną z bardziej znanych, m.in. dzięki temu że sponsoruje ona drużynę Legii Warszawa i kilka klubów „Nice 1. Ligi”.

Sytuacja zagranicznych firm

Nie jest tajemnicą, że przez lata część polskich graczy skupiała się na obstawianiu wyników na stronach zagranicznych bukmacherów. Na obecną chwilę jest to jednak bardzo utrudnione. Firmy te nie spełniają bowiem ustawowych kryteriów, więc technologicznie ograniczono do nich dostęp. Nie możesz więc zalogować się na stronach tych bukmacherów i obstawić wyników, a nawet wejść na ich strony z terytorium Polski, ponieważ dostęp do tych stron blokowany jest (zgodnie z wymogami prawa) przez firmy dostarczające Internet. Nawet gdyby komuś udało się ominąć te blokady, to nie warto tego próbować, ponieważ po przyłapaniu na takim procederze trudno byłoby wytłumaczyć się przypadkową pomyłką lub nieświadomością zmian w przepisach, a tym samym można narazić się na bardzo wysokie kary. Być może w przyszłości różne znane marki powrócą do Polski, ale żeby tak się stało, muszą otrzymać polską licencję i odprowadzać w Polsce podatki. Nie jest to jednak wykluczone że tak się kiedyś stanie.

Co można legalnie obstawiać?

Tak, w firmach z wymaganą licencją można obstawiać legalnie. Oferta legalnych bukmacherów obejmuje przede wszystkim zakłady sportowe, jak i zakłady na inne wydarzenia, np. z branży show-biznesu.

Jak zatem sprawdzić legalność bukmachera? Wystarczy zajrzeć na stronę Ministerstwa Finansów i upewnić się, że widnieje on na liście legalnych bukmacherów. Co ważne, zgodnie z przepisami, obstawiać wyniki można po skończeniu 18. roku życia. Takie obostrzenie wynika przede wszystkim z tego, iż tego rodzaju działalność ma charakter hazardowy, a więc może uzależniać. Więcej informacji, które mogą okazać się pomocne przy wyborze firmy działającej legalnie możesz znaleźć na https://www.wygranaonline.com/legalni-bukmacherzy/. Najważniejszym jednak argumentem, który jest rozstrzygający w kwestii legalności bukmachera w Polsce jest to, czy przyznane zostało mu przez Ministerstwo Finansów wymagane prawem zezwolenie.

Zakłady legalne, ale ryzykowne

Nie można zapominać, że choć niektóre firmy oferujące zakłady bukmacherskie są w Polsce zupełnie legalne, nie zmienia to faktu, że korzystanie z usług bukmacherów może prowadzić do poważnych konsekwencji związanych z utratą pieniędzy oraz wspomnianym uzależnieniem od hazardu. Mimo, że w sensie technicznym i prawnym gra u legalnych „buków” jest bezpieczna, to samo podejmowanie ryzyka grozi niebezpiecznymi skutkami, które zawsze należy mieć na uwadze. Warto również pamiętać, aby wybierać tylko legalne firmy, ponieważ gra u nielegalnych bukmacherów jest zakazana i grozi poważnymi karami finansowymi. Nie ryzykuj więc, skoro bez problemu dostępne są zakłady w firmach dopuszczonych do rynku.

Zmiany nie bez kontrowersji

Chociaż znowelizowana ustawa hazardowa uderza przede wszystkim w organizatorów gry na maszynach (tzw. automatów do gier), a także internetowe kasyna, mocno zmieniła również rynek bukmacherski, wywołując niemalże branżowe trzęsienie ziemi. Zagraniczne, globalne firmy, z dnia na dzień straciły wielu graczy pochodzących z Polski, a z kolei polskie firmy zaczęły dynamicznie wzmacniać swoją pozycję na rynku, wprowadzając coraz to nowsze rozwiązania i atrakcyjne propozycje dla klientów. Konieczność odprowadzania określonego przepisami podatku wymusza pomniejszenie stawek kuponów obstawianych przez graczy, co być może nie podoba się części obstawiających. Z drugiej jednak strony, nie mają oni wyboru, jeśli chcą obstawiać zakłady legalnie, bez ryzykowania karami finansowymi.

Pomimo upływu czasu, nadal nie milkną echa nowelizacji prawa. Być może w najbliższych latach będziemy świadkami kolejnych zmian przepisów w tej branży. Prawdopodobne jest również pojawienie się nowych legalnych bukmacherów na rynku oraz rozwój działających aktualnie bukmacherów w zakresie modyfikacji i unowocześniania oferty (np. w zakresie „zakładów na żywo”). Jedno jest pewne – po 1 lipca 2017 roku rynek zakładów bukmacherskich w Polsce diametralnie się zmienił.

————

Artykuł sponsorowany

Tags

Dodaj komentarz