• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Słodki dzień w Marculach, czyli pszczoły i miód w roli głównej

17 sierpnia 2019

Wielki Dzień Pszczół odbędzie się w niedzielę, 18 sierpnia, w Nadleśnictwie Marcule. Organizatorzy zapraszają do Centrum Edukacji Przyrodniczej w godz. 13-18. Uczestnicy wezmą udział w terenowej grze edukacyjnej, spotkaniach z pszczelarzami i kiermaszu.

 

WDP_2019_gra_edukacyjna

 

Wydarzenie w ramach Wielkiego Dnia Pszczół łączy rodzinną zabawę i przygodę z edukacją o pszczołach i ich roli w przyrodzie. Uczestnicy będą mogli zwiedzić ogród botaniczny i zagrodę „Nasze zwierzęta” na terenie Centrum oraz wziąć udział w spotkaniach z pszczelarzami. Będzie też kiermasz roślin pyłko- i nektarodajnych, na którym będzie się można zaopatrzyć w miód i inne produkty pszczele. Organizatorzy z Nadleśnictwa Marcule zapraszają też do udziału w terenowej grze edukacyjnej, którą przygotował zespół programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wraz z Fundacją Ekotrend. Uczestnicy gry odwiedzą osiem punktów, gdzie czekają na nich łamigłówki, zagadki, zadania ruchowe i na spostrzegawczość.

Bohaterką gry jest pszczoła obrostka letnia, której charakterystyczną cechą jest to, że jej tylne odnóża mają długie szczoteczki, które przypominają spodenki. W opowieści snutej przez Obrostkę traci ona swoje gniazdo, opuszcza rodzinne strony i udaje się w poszukiwaniu nowego miejsca do życia. W odnalezieniu się w nowych warunkach, poszukiwaniu pokarmu i bezpiecznego schronienia mają jej pomóc uczestnicy gry. Dzięki tej pomocy poznają nieco lepiej świat pszczół, przyjazne im rośliny oraz to, co zawdzięczamy tym pożytecznym owadom – opisuje Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Gracze wezmą też udział w ciekawych doświadczeniach i angażujących zadaniach. Czeka też na nich wiele zaskakujących informacji, np. w jaki sposób młode szpaki zawdzięczają zdrowie pszczołom, albo jak to się dzieje, że dzięki nim gile mają co jeść.

W Polsce żyje blisko 470 gatunków pszczół. Można je spotkać w lesie, górach, na łące, polu, ale również w mieście – w parku, w ogrodzie i na balkonie. Pszczoły zapylają rośliny odwiedzając je w poszukiwaniu pożywienia, czyli nektaru i pyłku. Dlatego tak ważne jest, by sadzić i pielęgnować jak najwięcej kwiatów, które zapewniają im pokarm.

kat

Fot. Materiały prasowe

 

 

 

Tags

Dodaj komentarz