• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”. Na początek wspomnienie Edwarda Kossoy’a

12 maja 2019

Wydarzeniem poświęconym Edwardowi Kossoyowi rozpoczynają się w poniedziałek, 13 maja, w Resursie 11. Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”. W programie imprezy, która potrwa aż do 19 maja także wykłady, wystawy, dyskusje i koncerty. Wszystkie przypomną o tym, że Radom przez lata budowali przedstawiciele różnych kultur i religii.

 

Edward Kossoy

Edward Kossoy

 

W 1939 roku Żydzi stanowili około 30 proc. mieszkańców Radomia, co dawało blisko 30 tys. osób. To wielokulturowe miasto bezpowrotnie zniszczyli Niemcy, mordując w gettcie, w obozach zagłady i obozach koncentracyjnych większość radomskich Żydów. Jednym z nielicznych ocalonych był Edward Kossoy (1913 – 2012). II wojnę światową spędził na Wschodzie, był jak tysiące Polaków, więźniem radzieckich łagrów. Przed niechybną śmiercią uchronił go tzw. układ Sikorski – Majski, który pozwolił na budowę na Wschodzie armii gen. Andersa i jej wyjście z ZSRR. Niestety wojna pochłonęła cała rodzinę Kossoya. On sam, jako prawnik, walczył po wojnie o odszkodowania dla ofiar niemieckich zbrodni. Swoje życie opisał w książce „Na marginesie…” nominowanej w 2007 roku do Nagrody Literackiej Nike. Mieszkający na co dzień w Szwajcarii prawnik i pisarz, odwiedzał często Radom. Wspierał IV LO im. Chałubińskiego, którego był absolwentem, a także Muzeum im. Malczewskiego, któremu przekazywał prace ze swojej ogromnej i bogatej kolekcji sztuki. Film o niezwykłym losie radomianina przygotował Andrzej Sapija, reżyser i dokumentalista, mający w dorobku m.in. obrazy o Różewiczu czy Kantorze.

13 maja o godz. 18 w Resursie odbędzie się spotkanie z Andrzejem Sapiją i pokaz filmu „Ja, mój tata i nasza żydowska historia”. Narratorem filmu o Kossoyu jest jego córka Karen mieszkająca w Izraelu. – Bardzo się cieszę, że film zostanie pokazany w Radomiu, rodzinnym mieście taty. To zawsze było dla niego bardzo ważne miejsce i nigdy o nim nie zapomniał. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników „Śladu” i widzów pokazu – mówi Karen.

Wstęp wolny.

Program „Śladu” tutaj

Fot. Materiały prasowe/Resursa

Tags

Dodaj komentarz