Sprawa maltretowanego Kubusia. Ojciec oskarżony o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwo, matka za pomoc

31 maja 2023

Kinga ł. i Patryk W., rodzice 3, 5-letniego chłopca z powiatu kozienickiego, który zmarł w wyniku fizycznego znęcania się nad nim ojca i biernej postawie matki, odpowiedzą za zabójstwo synka ze szczególnym okrucieństwem i pomocnictwo w nim. Do Sądu Okręgowego w Radomiu wpłynął akt oskarżenia w tej sprawie.

 

Zdjęcie ilustracyjne (fot.pixabay.com)

 

- Ojcu 3,5 letniego dziecka został przedstawiony zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, znęcanie się nad nieporadnym z uwagi na wiek chłopcem. Trzeci zarzut dotyczy udzielania substancji psychoaktywnych kilku osobom, w tym również partnerce, czyli matce jego dziecka. Z kolei ona została oskarżona o pomocnictwo w zabójstwie ze szczególnym okrucieństwem oraz znęcanie się nad nieporadnym ze względu na wiek również ze szczególnym okrucieństwem - mówi Andrej Jeżyński, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie, która prowadziła śledztwo dotyczące brutalnego traktowania małego Kuby przez rodziców. Grozi im nawet dożywocie.

Rzucał dzieckiem o podłogę

Niedawno całą Polskę wstrząsnął los 8-letniego Kamila z Częstochowy, który zanim zmarł, doświadczył niewyobrażalnego okrucieństwa ze strony swojego ojczyma. Historia 3,5-letniego Kubusia spod Kozienic ma wiele podobieństw.

W lutym 2022 roku do szpitala na Józefowie w Radomiu trafił pobity trzylatek i przeszedł tam operację usunięcia krwiaka na głowie, po tym jak z domu zabrało go pogotowie ratunkowe. O tym, że wobec dziecka może być stosowana przemoc, zawiadomiła prokuraturę kozienicka policja. Zatrzymała ona ojca i matkę Kuby, a Prokuratura Rejonowa w Kozienicach postawiła obojgu po dwa zarzuty: Patrykowi W. usiłowania w zamiarze ewentualnym pozbawienia życia dziecka oraz fizycznego i psychicznego znęcania się nad nim, a Kindze Ł. pomocnictwa do zabójstwa syna oraz narażenia go na utratę życia i zdrowia. Sąd Rejonowy w Kozienicach aresztował obojga na trzy miesiące.

Podczas przesłuchania, matka Kuby przyznała, że jego ojciec, Patryk. W. rzucał dzieckiem o podłogę i ścianę oraz o szczebelki łóżeczka. Sama nie pospieszyła dziecku na pomoc. Była wtedy w kolejnej już ciąży.

Matka miała ograniczone prawa rodzicielskie

Okazało się, że rodzina miała już wcześniej problem z właściwą opieką nad dziećmi. Kinga Ł., ma jeszcze najstarszego syna (z innego związku), urodzonego w 2017 r. Filipa. - Została ona pozbawiona nad nim władzy rodzicielskiej przez Sąd Rejonowy w Radomiu w 2021 r. Władzę rodzicielską nad chłopcem sprawują jej rodzice - informował rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu Arkadiusz Guza.

Kinga Ł. i Patryk W. mają jeszcze dwuletnią córkę Kornelię. Sąd Rejonowy w Kozienicach wszczął z urzędu postępowanie dotyczące pozbawienia władzy rodzicielskiej nad Jakubem i jego siostrą Kornelią ich rodziców.

Kinga Ł. miała również ograniczone prawa rodzicielskie w stosunku do Kuby, kiedy mieszkała z chłopcem w Krakowie. Sąd umieścił nawet dziecko w placówce opiekuńczej, ale potem wróciło ono do matki.

Śmierć pobitego brutalnie chłopca sprawiła, że prokuratura zmieniła kwalifikację prawną zarzucanego Patrykowi W. czynu, z usiłowania pozbawienia życia na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem i znęcanie się nad nieporadnym z uwagi na wiek chłopcem; matkę natomiast o pomocnictwo w zabójstwie ze szczególnym okrucieństwem oraz znęcanie się nad synkiem.

Bożena Dobrzyńska

 

 

 

Tags