Święto Polskiej Niezapominajki w Jedlni-Letnisko. Zapraszają leśnicy, przyrodnicy, ekolodzy

13 maja 2023

Leśnicy zapraszają w niedzielę, 14 maja do Leśnego Ośrodka Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na XXII Święto Polskiej Niezapominajki. To święto leśników i przyrodników, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.

 

fot. RDPL Radom

 

Doroczne  święto zapoczątkował w 2002 r.  Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący w niej Ekoradio. Teraz Lasy Państwowe będą promować zrównoważoną gospodarkę leśną, w szczególności funkcje ekologiczne i społeczne lasów.

Rodzinny piknik

Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Dlatego nie zabraknie w tym dniu takich wydarzeń jak: rajdy rowerowe, nordic walking oraz warsztaty, zabawy i gry dla dzieci. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami o tematyce leśnej i występami artystów oraz pokazami rękodzieła.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich, sokolników oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy oraz warsztaty edukacyjne nadleśnictw. Ligi Ochrony Przyrody, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Kozienickiego Parku Krajobrazowego, Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach. Obecny będzie również Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego z Garbatki-Letnisko oraz Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku wraz z grupą sygnalistów i sokolników.

Leśnicy prezentować będą też działania w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych – wystawią samochód elektryczny RDLP w Radomiu zakupiony w ramach projektu Las energii.

Jarmark z rękodziełem

Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rowerami przyjechać na Święto Polskiej Niezapominajki do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku w ramach Jazdy z Miasta!

W imprezie udział wezmą mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele ogólnokrajowych i lokalnych władz, leśnicy, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, lokalni twórcy.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół TARAKA.

Atrakcjami muzycznymi będą też koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych Technikum Leśnego w Tucholi oraz koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Święto Polskiej Niezapominajki rozpoczyna się o godz. 11.

 

Tags