• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Świętujemy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

8 listopada 2019

W poniedziałek, 11 listopada, odbędą się oficjalne uroczystości z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości. Radom był pierwszym miastem Królestwa Polskiego, które w 1918 roku wywalczyło wolność.

 

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

 

Program

godz. 10.45 – zbiórka uczestników uroczystości i pocztów sztandarowych przed Katedrą Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu;

godz. 11 – uroczysta msza św. w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny;

godz. 12.15 – przemarsz uczestników pod Pomnik Czynu Legionów w Rynku;

godz. 12.35 –  wystawienie warty honorowej przy Pomniku Czynu Legionów, złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Radom;

godz. 12.40 – odegranie Hymnu Państwowego, wystąpienie okolicznościowe, odznaczenia, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Legionów, wiązanka melodii Orkiestry Wojskowej.

Dzień wcześniej, 10 listopada odbędzie się tradycyjny Radomski Bieg Niepodległości. Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 10 km. Start i meta będą usytuowane na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Narutowicza.

W Radomiu obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się już kilka dni temu i potrwają do 24 listopada. Cykl listopadowych wydarzeń jest okazją do tego, by przypomnieć, że Radom był pierwszym miastem Królestwa Polskiego, które w 1918 roku wywalczyło wolność. Niepodległość została ogłoszona już 2 listopada. Zawiązał się wtedy tzw. Komitet Pięciu i powstała „Republika Radomska”.

Więcej o obchodach 101. rocznicy odzyskania niepodległości tutaj

Tags

Dodaj komentarz