• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Trzeci etap trasy N-S. W październiku będzie przetarg na projekt i budowę

23 września 2019

Miasto przygotowuje się do budowy trzeciego etapu trasy N-S. Pobiegnie ona od nowego ronda przy ul. Żeromskiego w pobliżu wiaduktu na Lubelskiej, potem wzdłuż torów kolejowych, przez Kozienicką do Żółkiewskiego. Prezydent chce, by do roku 2023 gmina przeznaczyła na na ten cel kwotę 30 mln zł.

 

P1240028

 

– Na najbliższej sesji rady miejskiej taki wniosek będzie rozpatrywany – zapowiada wiceprezydent Konrad Frysztak. Informuje, że w tej chwili trwają prace nad programem funkcjonalno-użytkowym, a w drugim tygodniu października zostanie ogłoszony przetarg w systemie „zaprojektuj i wybuduj” na projektowanie i budowę trzeciego odcinka trasy N-S. – Całość drogi to około trzech kilometrów. Bedzie ona biegła wzdłuż linii kolejowej. Jak informowałem kilka tygodni temu, po ponad roku otrzymaliśmy z PKP PLK uzgodnienia dotyczące zbliżenia do trasy kolejowej. To pozwoliło nam na rozpoczęcie prac nad programem funkcjonalno-użytkowym; teraz te prace kończymy – mówi wiceprezydent.

Konrad Frysztak przypomina, że odcinek „eneski” od Beliny- Prażmowskiego do Żeromskiego jest od jakiegoś czasu przejezdny. – W ciągu kilku, kilkunastu dni spodziewamy się włączenia łącznic do wiaduktu na ul. Słowackiego – mówi wiceprezydent. Zapewnia, że zdaje sobie sprawę, że po oddaniu do użytku pierwszego odcinka trasy N-S ruch na ul. Szklanej znacznie się zwiększył. – Wiemy, że mieszkańcy się niepokoją, ale wybudowanie trasy N-S odciąży tę ulicę. Dzisiaj kierowcy w naturalny sposób szukają alternatywy i szybszego dojazdu. Dlatego chcemy wybudować te ulicę tak, aby wszyscy, którzy wjeżdżają z północnej części miasta – Rajca, Gołębiowa, ale również spoza miasta – Pionek, Kozienic, Jedlni mieli dobry dojazd do centrum, do dworca kolejowego, a zarazem taki, który nie będzie burzył spokojnego życia mieszkańców ulicy Szklanej i Osiedla Nad Potokiem – podkreśla wiceprezydent Frysztak.

Na trasie w ciągu ul. Kozienickiej powstanie wiadukt, który będzie budowany razem z PKP PLK. – Budując swój wiadukt PKP dobuduje przęsło, a droga będzie dalej biegła wzdłuż torów kolejowych aż do Żółkiewskiego wyjaśnia wiceprezydent.

bdb

Tags

Dodaj komentarz