Tusk w Radomiu o prezesie Glapińskim: Wyprowadzę gościa z NBP. Prokuratura prowadzi śledztwo

17 stycznia 2023

Prokuratura Okręgowa w Radomiu prowadzi śledztwo w sprawie wypowiedzi Donalda Tuska na temat prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, która padła podczas konwencji Platformy Obywatelskiej w połowie ubiegłego roku w Radomiu. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył NBP.

 

Donald Tusk podczas "Konwencji przyszłości" w Radomiu

 

Przypomnijmy: 2 lipca 2022 r. w hali Radomskiego Centrum Sportu, gdzie odbywała się "Konwencja przyszłości" PO, jej przewodniczący powiedział: "Adam Glapiński jest nie tylko nieprzyzwoity w tym co robi. Jest też nielegalny. Nie będzie ani jednego dnia dłużej prezesem NBP i nie trzeba będzie ustawy. Nikt tego nie pamięta. Wiecie, że prawnicy zamówieni przez prezydenta Dudę napisali mu ekspertyzy z których wynikało, że wybór na tę kadencję jest nielegalny. Wystarczyłaby duża, mniejsza wątpliwość, żeby gościa wyprowadzić z NBP-u i ja to zrobię, ja to wam gwarantuję".

- Prokuratura Okręgowa w Radomiu prowadzi śledztwo o przestępstwo z art. 228 Kodeksu karnego oraz o przestępstwo z art. 226, par. 3 Kodeksu karnego. To śledztwo zostało zainicjowane zawiadomieniem, jakie zostało złożone przez Narodowy Bank Polski. Jest to postępowanie, które jest prowadzone w sprawie "in rem". W jego toku nie przestawiono zarzutów jakimkolwiek osobom i na obecnym etapie trwają czynności procesowe - mówi Agnieszka Borkowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu. Potwierdza, że  zakres tego postępowania odnośnie czynów odnośnie art. 228 związany jest z wypowiedzią, jaka została zaprezentowana 2 lipca 2022 r.  podczas konwencji, jaka odbywała się w Radomiu.

Art. 226, par. 3 Kodeksu karnego mówi, że: "Kto publicznie znieważa lub poniża konstytucyjny organ Rzeczypospolitej Polskiej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

bdb

Tags