• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Tylko tydzień na zgłaszanie wniosków do Budżetu Obywatelskiego. Urząd pomoże je napisać

4 kwietnia 2019

Tylko tydzień mają zainteresowani na składanie wniosków do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Przyjmowanie propozycji rozpocznie się 15 kwietnia. Głosowanie potrwa od 5 do 21 lipca, a listę zwycięskich projektów poznamy do 18 sierpnia.

Screenshot_2019-02-14 Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego

 

– Ale już teraz zapraszamy wszystkich, którzy przygotowują swój projekt. – Pracownicy referatu komunikacji społecznej pomogą w prawidłowym napisaniu wniosku – zapewnia dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.

W 2020 roku do podziału będzie o milion złotych więcej niż do tej pory czyli 5,8 mln zł. To efekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym, w której zapisano, że na obywatelskie projekty ma być przeznaczone 0,5 proc. wydatków gminy. Zniknie dotychczasowy podział na pięć obszarów terytorialnych. Zamiast tego pojawią się trzy kategorie kwotowe. Pierwsza grupa to małe projekty o wartości do 50 tys. zł, na które zostanie przeznaczona kwota 800 tys. zł. Na projekty o wartości do 400 tys. zł miasto zarezerwuje 2 mln zł. Tyle samo będzie do podziału na projekty warte ponad 400 tys. zł. Czwarta kategoria będzie obejmowała projekty instytucjonalne. To kategoria przeznaczona np. dla szkół.

– Wnioski będzie można składać nie tylko w urzędzie, ale też w punktach mobilnych zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie całego miasta – zapowiada Mateusz Tyczyński.

Projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego musi cechować ogólnodostępność. Szczegółowe rozwiązania zostały wypracowane podczas warsztatów ewaluacyjnych z osobami zainteresowanymi Budżetem Obywatelskim. W przypadku projektów inwestycyjnych powstały obiekt musi być dostępny dla wszystkich mieszkańców w godz. 8 – 22 przez minimum 10 godzin tygodniowo, pierwszeństwo dostępu muszą mieć osoby niepełnosprawne i korzystanie z obiektów musi być bezpłatne. W przypadku tzw. projektów miękkich ich realizacja musi być prowadzona w przestrzeni publicznej, działania wynikające z projektu muszą być skierowane do wszystkich mieszkańców Radomia, a rekrutacja uczestników ma być prowadzona za pośrednictwem ogólnodostępnych środków masowego przekazu.

Głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego potrwa od 5 do 21 lipca, a listę zwycięskich projektów poznamy do 18 sierpnia.

kat

Źródło: UM Radom

Tags

Dodaj komentarz