Ulica Wolanowska będzie przebudowana. Rząd prawie rok zwlekał z decyzją o „przesunięciu” pieniędzy na realizację inwestycji

5 grudnia 2023

Wreszcie są pieniądze na przebudowę ulicy Wolanowskiej. Po wielu miesiącach oczekiwania, miasto otrzymało z Banku Gospodarstwa Krajowego informację, że wniosek o przesunięcie pieniędzy przyznanych Radomiowi w ramach rządowego programu Polski Ład z ulicy Warszawskiej na Wolanowską został zaakceptowany.

 

Wolanowska będzie przebudowana (fot. UM Radom)

 

– To nasz wspólny sukces. Chcę podziękować wszystkim radomianom, którzy z pełną determinacją zaangażowali się w akcję wysyłania petycji do premiera Mateusza Morawieckiego o odblokowanie naszych 76 mln zł. To z całą pewnością pomogło przełamać ten ewidentnie polityczny opór rządu – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Miasto oczekuje teraz na promesę finansowania inwestycji, co umożliwi ogłoszenie przetargu na przebudowę ulicy Wolanowskiej: od Kieleckiej do granic miasta. W ramach tego samego zadania  przebudowane zostanie również niebezpieczne skrzyżowanie ulicy Maratońskiej i Dębowej. W ten sposób zostanie znacznie usprawniony nie tylko ruch lokalny, ale też dojazd do portu lotniczego na Sadkowie.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ma pełną dokumentację niezbędną do realizacji inwestycji. Ulica Wolanowska będzie miała dwa pasy ruchu po 3,5 m szerokości. Powstaną też pobocza oraz ciągi pieszo-rowerowe. Z kolei skrzyżowanie Maratońskiej i Dębowej ma być poszerzone i będzie zamontowana sygnalizacja świetlna.

Z Warszawskiej do Wolanowskiej

Historia budowy jest taka: 76 mln zł Radom pozyskał w ramach Polskiego Ładu. Najpierw samorząd wnioskował o dofinansowanie przebudowy ul. Warszawskiej i pieniądze zostały na ten cel przyznane, ale władze miasta zmieniły zdanie i uznały, że wysokość dofinansowania nie wystarczy na odnowienie Warszawskiej, ale stwierdziły, że za taką kwotę są w stanie wyremontować Wolanowską. Bo jej stan jest fatalny i jest najgorszą wlotówką do Radomia (od strony obwodnicy zachodniej).

W październiku prezydent Witkowski zaprezentował dziennikarzom list radomianki do premiera Morawieckiego z pytaniem, jak wygląda "zamiana" tych zadań w ramach Polskiego Ładu. W odpowiedzi do radomianki znalazły się takie dane: rząd rozpatrzył 1099 wniosków z całego kraju o zamianę inwestycji finansowanych z Polskiego Ładu i tyleż rozpatrzył pozytywnie. - Na półkę zostało odłożonych 40 wniosków, w tym nasz dotyczący przebudowy Wolanowskiej. Zdaniem prezydenta to dowód na to, że dyskusja, spory, opinie, że nie można zamieniać zadań w ramach Polskiego Ładu - jest nieprawdą.

bdb, kat

 

Tags
Reklama