• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Ultrafioletem w koronawirusa. Szpital na Józefowie dostał maszynę do dezynfekcji

29 kwietnia 2020

Nowoczesne urządzenie, które dezynfekuje i sterylizuje pomieszczenia, eliminując wirusy, bakterie, grzyby i pleśń otrzymał szpital na Józefowie. To dar od Fundacji Lepsza Jakość Życia. W czasie walki z koronawirusem to bardzo ważny sprzęt. Kolejne egzemplarze mają być zakupione za pieniądze zebrane podczas społecznej akcji.

 

 

 

IVM UV-C MED (tak się nazywa) składa się z 17 lamp, które poprzez emisję promieniowania światła ultrafioletowego UV-C zabija wszelkie wirusy i bakterie z mebli oraz innych urządzeń znajdujących się w odkażanym pomieszczeniu. – Jak wskazuje WHO, wirus przy kontakcie z tego rodzaju światłem zostaje całkowicie inaktywowany. Światło UV-C jest absorbowane przez RNA i DNA wirusa powodując ich skuteczny rozpad – objaśnia Karolina Gajewska, rzeczniczka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. Proces dezynfekcji za pomocą IVM UV-C MED jest szybki, trwa kilkanaście minut.

Samo jeździ i dezynfekuje

Urządzenie skonstruowała firma UV-C MED. – Służy ono do dezynfekcji promieniowaniem UV-C o specyficznej długości fali 254 nm, a które skutecznie dezynfekuje i zabija wszelkie wirusy, bakterie, w tym także osławionego COVID-a. Jest to urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu, nie tylko dla placówek medycznych, ale także dla obiektów publicznych, gdzie musimy przeprowadzić dezynfekcję – tłumacz Konrad Grzeszczyk, prezes UV-C MED. Jak podkreśla, bardzo ważne jest to, że urządzenie działa szybko, skutecznie i nie wymaga używania odczynników chemicznych, które mogłyby spowodować zmiany lub naniesienie innych substancji chemicznych na opakowania, odzież, pościel itd.  – Metoda dezynfekcji UV-C znana jest od lat. Nasze urządzenie charakteryzuje się tym, że mamy dużą gamę produktów autonomicznych, które same jeżdżą, przemieszczają się, mogą w sposób autonomiczny dezynfekować pomieszczenia. Są to urządzenia o bardzo dużej mocy, gdzie dezynfekcja pomieszczenia o powierzchni około 30 m kw trwa 15 minut, co usprawnia pracę  personelowi medycznemu – dodaje Konrad Grzeszczyk.

Pierwsza jaskółeczka

Prezes MSS Tomasz Skura zapewnia, że dezynfekcja pomieszczeń w szpitalu jest potrzebna każdego dnia. – Takie urządzenie pomoże nam zachować sterylność w szpitalu oraz usprawni pracę jego personelu – mówi. Przyznaje, że szpital potrzebuje więcej takich urządzeń, ale „ta jaskółeczka jest już plusem”.  – Musimy systematycznie sterylizować powierzchnie, nie tylko w czasie epidemii, czy w czasie zakażeń wewnątrzszpitalnych. Potrzebujemy go praktycznie dzień w dzień, bo sytuacje zagrożeń bakteriami czy wirusami w szpitalu są powszechnością – wyjaśnia prezes Skura. Zaznacza, że szpital  wydaje sporo pieniędzy na antybiotykoterapię, co zaburza ciągłość leczenia, konieczność przemieszczania pacjentów. – Takie urządzenie zapewnia nam komfort. Jesteśmy pewni, że w takich pomieszczeniach, w których to urządzenie działa, zachowana jest sterylność mikrobiologiczna – przekonuje dr Skura.

Szczególnie przydatne teraz

Zdaniem prof. Adama Kobayashi’ego, kierownika klinicznego oddziału neurologii w MSS wykorzystanie światła ultrafioletowego UV-C jest szczególnie przydatne w czasie walki z koronawirusem. – Wiemy z własnych doświadczeń, że stężenie wirusa w danym pomieszczeniu ma znaczenie jeśli chodzi o infekcyjność i o ciężkość przebiegu choroby, jeśli ona wystąpi. Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli skutecznie i w krótkim czasie dekontaminować pomieszczenia. Będziemy w stanie szybko przywracać je do używalności dla innych pacjentów. Jest to metoda zalecana przez WHO oraz przez Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce – przypomina profesor.

Wielką zaletą urządzenia IVM UV-C MED jest szybkość działania. To bardzo ważne w sytuacji potencjalnego kontaktu z pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem. – Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, który pacjent jest nosicielem, czy jest on chory. W momencie, kiedy do nas trafi, możemy go bezpiecznie transportować na oddział zakaźny czy też do szpitala jednoimiennego, a w tym czasie zrobić dezynfekcję. Przy tradycyjnie stosowanych metodach czyszczenie takiego oddziału trwa kilka dni. Przy pomocy lamp UV-C jesteśmy w stanie to zrobić w ciągu kilku godzin i przystosować do przyjęcia pacjentów przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa personelu – wyjaśnia prof. Kobayashi.

Urządzenie kosztuje prawie 25 tys. zł. Fundacja Lepsza Jakość Życia planuje zakup 10 takich maszyn i przekazanie ich do szpitala na Józefowie. – W tym celu na zrzutka.pl została uruchomiona zbiórka. Każdy może pomóc w zbiórce pieniędzy na zakup urządzeń IVM UV-C MED. Wystarczy na portalu wpisać:  „Zakup 10 nowoczesnych urządzeń do dezynfekcji i sterylizacji UV-C dla Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu” – informuje Karolina Gajewska.

bdb. kat

Fot. MSS Radom

Tags

Dodaj komentarz