• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

UTH wybuduje Collegium Anatomicum. Liczy na wznowienie przyjęć na medycynę

1 grudnia 2020

Firma Climamedic z Michałowic wybuduje prosektorium do anatomii prawidłowej dla kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznmy w Radomiu. Uczelnia nie wybrała w przetargu najtańszej oferty. Prace będą kosztowały 11 mln zł.

 

 

Fot. UTH Radom

 

To była kolejna próba wyłonienia wykonawcy. W pierwszym postępowaniu wpłynęła jedna oferta. Firma, która ją złożyła, zażądała wówczas 13,5 mln zł. Przetarg unieważniono. Do kolejnego przetargu stanęły cztery firmy. Zdaniem komisji przetargowej, najlepszą ofertę przedstawiła Climamedic z Michałowic, która zobowiązała się do przebudowania pomieszczeń pod potrzeby prosektorium za 11 mln zł.

- Nie mogliśmy brać pod uwagę wyłącznie strony finansowej. Wszystkie oferty zostały dokładnie przeanalizowane pod względem ekonomicznym i prawnym. Zdecydowaliśmy się na wybór firmy z Warszawy mimo, że ich oferta była najdroższa, przekraczała kwotę 9 mln, jaką zarezerwowaliśmy na ten cel o niecałe 2 mln zł. Uczelnia będzie musiała dołożyć je z własnych oszczędności, ale staramy się też o dofinansowanie z ministerstwa - wyjaśnia rzecznik UTH prof. Dariusz Trześniowski. Podkreśla, że warszawska firma daje gwarancję najwyższego profesjonalizmu usługi.

Prosektorium powstanie przy istniejącym budynku wydziału chemicznego i towaroznawstwa. - Znajdzie się tam: sala wykładowa na 40 osób, sala sekcyjna, sala preparatyki fotografii trójwymiarowej, zaplecze magazynowe dla preparatów i odpadów - wymienia rzecznik UTH.

Obiekt ma być gotowy 31 maja 2021 roku.

Przypomnijmy: brak odpowiednio przygotowanych warunków do odbywania przez studentów medycyny zajęć z tzw. anatomii prawidłowej, to najpoważniejszy zarzut, jaki sformułowała pod adresem radomskiego uniwersytetu Polska Komisja Akredytacyjna. M.in. z tego powodu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie przyznało uczelni limitu miejsc na pierwszym roku medycyny w roku akademickim 2019/20.

Uniwersytet spodziewa się kolejnej wizytacji PKA w czerwcu 2021, a więc wtedy, gdy Collegium Anatomicum będzie już gotowe. - Będziemy zatem posiadać wszystkie argumenty, aby przekonać komisję, że spełniamy warunki otrzymania akredytacji kierunku lekarskiego i ruszymy z naborem na I rok w roku akademickim 2021/22 - podkreśla prof. Trześniowski.

bdb

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *