• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

W dawnej siedzibie Fabryki Broni będzie nowoczesny biurowiec klasy A

10 października 2018

80 mln zł zainwestuje w dawną siedzibę radomskiej Fabryki Broni Agencja Rozwoju Przemysłu. Ma powstać tu biurowiec klasy A, gdzie działać będą firmy świadczące usługi biznesowe. Niewykluczone, że także tutaj ulokuje się Polska Grupa Zbrojeniowa.

 

Minister Emilewicz: To decyzja biznesowa

Minister Emilewicz: To decyzja biznesowa

 

W biurowiec przekształcone zostaną dawne hale przemysłowe fabryki, do których dobudowane zostaną nowe powierzchnie. Łącznie obiekt będzie miał prawie 18 tyś. m kw powierzchni. Pracę znajdzie tu ponad 2 tys. osób.

Wiadomość nie jest najnowsza, ale dzisiaj potwierdziła ją goszcząca w Radomiu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która przypomniała, że w Radomiu poziom bezrobocia jest wysoki i wynosi ponad 12 proc. – I to w czasie, gdy w Polsce w wielu miastach tej wielkości, co Radom rozwijają się nowoczesne inwestycje, ale tutaj z niewiadomych powodów te inwestycje nie mogą się rozwijać – uważa minister Emilewicz. Jej zdaniem „dlatego Radomiowi trzeba pomóc, bo obecne władze miasta niezbyt dobrze sobie radzą” mając dokonały potencjał, jakim jest samo miasto, jego położenie przy szlakach komunikacyjnych i pięć uczelni wyższych kształcących inżynierów i w językach obcych. – Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii rozpoczęło program pilotażowy adresowany do kilku polskich miast, który ma pomóc w rozwinięciu sektora usług biznesowych. Ten sektor w Polsce zatrudnia ponad 300 tys. pracowników, a takich centrów jest ponad 2 tysiące, one mieszczą się dzisiaj głównie w dużych miastach, ale już nie tylko – zaznacza szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii. Podkreśla, że takie centra tworzą atrakcyjne, wysoko płatne miejsca pracy. Uważa, że Radom tego nie wykorzystuje, bo w ciągu ostatnich czterech lat nie pojawił się tutaj ani jeden biurowiec klasy A. – Tymczasem to warunek podstawowy dla potencjalnych inwestorów z tego sektora – podkreśla Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz nie ukrywa, że przy realizacji tego projektu „rząd potrzebuje dobrej współpracy z samorządem”. – I myślę, że w Radomiu po 21 października ten plan będzie mógł być zrealizowany – mówi minister. Jednocześnie zapewnia, że inwestycja będzie realizowana także, gdy Wojciech Skurkiewicz, kandydat na prezydenta Radomia z ramienia PiS nie wygra wyborów. – My pracujemy dla Polski, a to jest decyzja biznesowa, podjęta przez jedną ze spółek. I ta decyzja jest podjęta jednorazowo, więc efekt wyborczy nie będzie miał wpływu, ale mamy nadzieję, że radomianie dobrze wybiorą 21 października – precyzuje szefowa resortu przedsiębiorczości.

Wojciech Skurkiewicz podkreśla z kolei, że samorząd dzisiaj musi wspierać takie inicjatywy agencji rządowych. – I Radom nie może się obrażać na środki rządowe, na środki, które proponuje dziś rząd Prawa i Sprawiedliwości – powtarza po raz kolejny.

Bożena Dobrzyńska

Tags

Dodaj komentarz