W poniedziałek zaczyna się jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

14 listopada 2021

Od jutra, 15 listopada do 30 listopada wojewódzki lekarz weterynarii z udziałem powiatowych lekarzy weterynarii przeprowadzi jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki.

 

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

W regionie radomskim akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie zaplanowana została na terenie powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, szydłowieckiego, radomskiego oraz w samym Radomiu.

Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.

Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

Zespół prasowy wojewody informuje, że termin szczepienia może ulec zmianie ze względu na zmieniające się warunki pogodowe.

Dotychczas na terenie województwa wykryto 84 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących (stan na 5 listopada).

kat

Tags