• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

W sprawie mandatu prezydenta Radomia sąd będzie orzekał w niezmienionym składzie

31 października 2017

W takim samym składzie jak 25 października Wojewódzki Sąd Administracyjny będzie rozpatrywał skargę prezydenta Radomia na zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu Radosława Witkowskiego wydane przez wojewodę mazowieckiego.

 

Sędzia Wroczyński pozostanie w składzie orzekającym

Sędzia Wroczyński pozostanie w składzie orzekającym

 

Jak nas poinformowano w biurze informacyjnym WSA w Warszawie, w miniony piątek, 27 października, na posiedzeniu niejawnym sąd oddalił wniosek pełnomocnika prezydenta, mec. Rafała Królikowskiego, o zmianę składu orzekającego w tej sprawie. Nowego terminu sprawy jeszcze nie wyznaczono. – To świeża sprawa, uzasadnienia jeszcze nie ma – usłyszeliśmy w WSA.

Przypomnijmy, 25 października WSA odroczył rozprawę, ponieważ prof. Królikowski wniósł o wyłączenie ze składu orzekającego sędziego Marka Wroczyńskiego. Adwokat przekonywał, że sędzia Wroczyński publicznie wypowiadał się, że sprawa prezydenta Witkowskiego będzie – ze względu na duże zainteresowanie społeczne – rozpatrzona przez sąd szybko. – Pan prezydent chciałby, aby jego sprawa była potraktowana identycznie, jak każda sprawa obywatela tego miasta. A więc bez żadnego priorytetowego traktowania, które odbyłoby się kosztem spraw innych obywateli tego miasta, którzy złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Chciałby być potraktowany nie priorytetowo, ale tak samo jak każdy inny obywatel, bo skarga nie dotyczy jego jako prezydenta, jako organu, ale jest związana z tym, że jest obywatelem tego miasta i korzysta ze swojego prawa wyborczego. Chodzi zatem o to, by sprawa Radosława Witkowskiego z tego powodu, że jest prezydentem nie była przez sąd komentowana jako ta, która jest społecznie interesująca, a przez to musi być rozpoznana poza kolejnością wpływu przez skład wyznaczony do orzekania w tej sprawie – tłumaczył dziennikarzom prof. Michał Królikowski. I stwierdził, że „w tej sytuacji, strona ma prawo zadać pytanie: czy sąd jest gotowy obiektywnie w tej sprawie orzekać?”.

Przypomnijmy: WSA rozpatruje skargę Radosława Witkowskiego na zarządzenie zastępcze, jakie wydał wojewoda mazowiecki, wygaszając mandat prezydenta. Wcześniej o jego wygaszenie wojewoda wnioskował do rady miejskiej, ale ta nie wyraziła na to zgody.

Centralne Biuro Antykorupcyjne uważa, że prezydent Radomia wbrew zakazowi wynikającemu z tzw. antykorupcyjnej ustawy, zasiadał we władzach spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy. Prezydent z kolei uważa, powołując się m.in. na opinię prof. Michał Królikowskiego, że będąc członkiem rady nadzorczej Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego nie naruszył przepisów. Decyzję wojewody uznaje za polityczną.

Bożena Dobrzyńska

Tags

Dodaj komentarz