Wielkanocna kwesta na cmentarzu. Społecznicy ratują zabytkowe nagrobki

15 kwietnia 2022

Po dwóch latach przerwy związanej z obostrzeniami pandemicznymi na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Wielką Sobotę odbędzie się kwesta na renowację zabytkowych nagrobków najstarszej nekropoli radomskiej. Organizatorzy czekają na darczyńców w godz. 9 – 14.

 

fot. archiwum

 

- Zapraszamy wszystkich radomian i odwiedzające ich rodziny do wspólnego kwestowania na rzecz renowacji zabytkowej nagrobków – zachęca Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego. Przypomina, że na najstarszej radomskiej nekropolii znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków wpisanych do rejestru zabytków województwa mazowieckiego, z czego wiele z nich czeka na pilne prace konserwatorskie. Dzięki ofiarności społecznej, część z nich udaje się każdego roku poddawać pracom renowacyjnym.

Na cmentarzu przy ul. Limanowskiego pochowanych jest ponad 200 tys. zmarłych, wśród których spoczywają m.in.: żołnierze napoleońscy i Królestwa Polskiego, powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze z kampanii wrześniowej i czasu okupacji, w tym gen. Władysława Andersa, którzy walczyli pod Monte Cassino i po powrocie do Polski, zmarli na ziemi radomskiej. Tutaj pochowani są również m.in. malarz batalista Józef Brandt, mjr Tadeusz Brzęk – Osiński, dr Teofil Rewoliński (1821 - 1899) - doktor medycyny i inspektor Urzędu Lekarskiego, wybitny senator II RP Maciej Glogier.

kat

 

 

 

 

 

Tags