Wiersz dla kierowcy, który nie znał przepisów. Napisała go… policjantka

31 lipca 2022

Nie kojarzymy ich z prozą literacką, a jak już, to jako bohaterów (nie zawsze pozytywnych) głównie kryminałów. Raczej wcale z poezją i to w roli jej twórców. Tymczasem policjantka z Grójca napisała wiersz z myślą o tych kierowcach, którzy nie znają aktualnych przepisów prawa drogowego, zaś swoją niewiedzę tłumaczą tym, że egzamin na prawo jazdy zdawali dawno.

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

Policjanci grójeckiej drogówki prowadzili kontrolę prędkości. - Na drodze lokalnej pod Grójcem funkcjonariuszka zmierzyła pomiar prędkości jadącego volkswagena. Urządzenie wskazało, że auto porusza się z prędkością 63 km/h w obszarze zabudowanym. Kierowcą był 26-letni mieszkaniec powiatu białobrzeskiego, który został poinformowany o przyczynie zatrzymania. Mężczyzna stwierdził, że to jakiś żart i nie może być ukarany za przekroczenie prędkości, ponieważ jest po godz. 23 i wolno mu jechać 60 km/h. Mundurowi poinformowali kierowcę, że ponad rok temu zmieniły się przepisy odnośnie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym i zgodnie z aktualnym stanem prawnym przez całą dobę limit prędkości wynosi 50 km/h. Wtedy kierowca oświadczył, że nic nie wie o takiej zmianie, więc nie można go ukarać, gdyż on zdawał egzamin na prawo jazdy osiem lat temu, a wtedy przepisy były inne. Ponadto  - twierdził - policja powinna go listownie powiadomić o zmianie przepisów. Mężczyzna odmówił przyjęcia mandatu karnego, do czego miał prawo. W związku z tym sporządzono dokumentację do wniosku o ukaranie - relacjonuje nadkom. Agnieszka Wójcik z KPP w Grójcu.

Wydarzenie to skłoniło grójecką policjantkę do napisania wiersza, który przypomina wszystkim kierowcom, jak trzeba zachowywać się na drodze. Tekst możemy poznać, ale nazwiska jego autorki grójeccy policjanci nie ujawnili.

 

Panie kierowco, szanowny Panie!

Odpowiem na jedno istotne pytanie.

Pytanie trudne i nurtujące:

Jak szybko jechać, gdy zajdzie słońce?

 

W historii wiele przypadków jest znanych,

gdy kodeks ruchu był zapomniany,

a kiedy kontroli czas przyszedł trudnej,

kierowca ufał swej wiedzy złudnej.

Czytać on nie chciał przepisów ruchu,

bo ciągle wierzył gdzieś w swoim duchu,

że jeśli kiedyś zasady poznał,

to nigdy krzywdy żadnej nie dozna.

 

Lecz w prawie czasem następuje zmiana,

Wtedy w portfelu pojawia się rana.

Gdy nowych zasad się nie zobaczy

Wysoki mandat trzeba zapłacić.

Więc nigdy nie myśl kierowco, cyklisto,

że o przepisach na pewno wiesz wszystko,

bo czy lat osiem, czy też czterdzieści

to wiedzy w głowie wciąż dużo się zmieści.

Pamiętaj zatem gdy ruszasz w drogę,

by nie za mocno gaz wciskać w podłogę.

W obszarze prędkość jest zawsze ta sama,

Bez względu na porę dnia, nocy czy rana.

Tags