Wolanowska zamiast Warszawskiej. Miasto zmienia plany dotyczące przebudowy ulic

29 listopada 2022

Już podczas prezentacji dziennikarzom projektu budżetu Radomia na 2023 r. prezydent Radosław Witkowski poinformował, że pieniądze, które miasto otrzymało z Polskiego Ładu na modernizację ulicy Warszawskiej chce przeznaczyć na przebudowę ul. Wolanowskiej. Dlaczego?.

 

Wolanowska jest w fatalnym stanie (fot. Anna Wróblewska/UM Radom)

 

Mówił o tym podczas wczorajszej sesji rady miejskiej wiceprezydent Mateusz Tyczyński. - Ulica Warszawska miałaby być remontowana w systemie "zaprojektuj i buduj", ale w ogłoszonym przez MZDiK przetargu nie wpłynęła ani jedna oferta. Prezydent postanowił więc, że pieniądze, które dostaliśmy z Polskiego Ładu przesuniemy na Wolanowską. Jest to możliwe, ponieważ Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest dysponentem pieniędzy z Polskiego Ładu ogłosił, że istnieje taka możliwość, więc chcemy z niej skorzystać - tłumaczył Tyczyński.

Zdaniem wiceprezydenta koszt wykonania Wolanowskiej to około 60 - 65 mln zł. -  Będziemy w stanie wykorzystać te pieniądze. Wolanowska może więc nas praktycznie nic nie kosztować - uważa Tyczyński. MZDiK ma gotową dokumentację na przebudowę Wolanowskiej.

Radni dopytywali jednak, dlaczego MZDiK nie ogłosiło drugiego przetargu na Warszawską. - Żadna firma nie weźmie udziału w postępowaniu w formule "projektuj i zbuduj" przy tak zmieniającym się runku materiałów budowlanych - wyjaśniał Mateusz Tyczyński.

Wiceprezydent poinformował jednocześnie, że miasto nie ma zamiaru całkowicie porzucać planu modernizacji Warszawskiej. - Widzimy tu przede wszystkim potrzebę poprawy infrastruktury pieszo-rowerowej i uliczek odchodzących od Warszawskiej. A jeśli pojawią się fundusze unijne z nowej perspektywy, zechcemy z nich skorzystać - wyjaśniał.

Władze miasta podkreślają, że Wolanowska jest ważną ulicą, bo to z niej korzystają kierowcy, którzy chcą dostać się do zachodniej obwodnicy Radomia, albo zjechać z niej do miasta. Jej stan techniczny jest znacznie gorszy niż Warszawskiej. Ma być remontowana na odcinku od granic miasta do Kieleckiej.

bdb

Tags