Wybory 2023. Na liście PiS z Radomia Robert Bąkiewicz. „To decyzja naszego koalicjanta, Suwerennej Polski”

2 września 2023

Listę otwiera Marek Suski, a zamyka Robert Bąkiewicz. Jedynka była oczywista, ale pozycja numer 18 w spisie kandydatów do Sejmu Prawa i Sprawiedliwości, nadal budzi kontrowersje. – To decyzja naszego koalicjanta, Polski Suwerennej, w którą nie ingerujemy. Tak wygląda demokracja – komentuje Radosław Fogiel. Sam dostał czwarte miejsce.

 

Osiemnasty na liście jest Robert Bąkiewicz (pierwszy z prawej)

 

Dzisiaj w siedzibie PiS w Radomiu oficjalnie zaprezentowano osoby ubiegające się o mandaty poselskie w okręgu nr 17 obejmującego Radom i powiaty: radomski, grójecki, białobrzeski, kozienicki, przysuski, szydłowiecki, lipski i zwoleński oraz kandydujących do Senatu z okręgu 49 i 50. Tu zaskoczeń nie ma; o miejsce w wyższej izbie parlamentu zabiegają Stanisław Karczewski i Wojciech Skurkiewicz.

Bez Moskwy i Mordaka, ale z Bąkiewiczem

-  Pod listą do Sejmu zebrano 21,5 tys. podpisów poparcia oraz ponad 11,5 tys. dla kandydatury Wojciecha Skurkiewicza i około 10 tys. dla Stanisława Karczewskiego - poinformował Marek Suski prezentując listę PiS w okręgu 17.

Na liście zabrakło minister klimatu Anny Moskwy, która przez jakiś czas - jak można się było dowiedzieć z przecieków, potwierdzonych zresztą licznymi wizytami szefowej resortu w Radomiu i regionie  radomskim - miała nawet otwierać listę, spychając z jedynki posła Suskiego. Zabrakło też Roberta Mordaka, w poprzedniej kadencji posła z listy Kukiz 15. Na trzecim miejscu jest natomiast Zbigniew Kuźmiuk, obecny eurodeputowany.

Osiemnasta pozycja przypadła Robertowi Bąkiewiczowi, byłem prezesowi Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, skrajnemu narodowcowi, skazanemu przez sąd za przemoc wobec aktywistek Strajku Kobiet. Bąkiewicz zasłynął również przekrzykiwaniem wystąpienia Wandy Tkaczyk-Stawskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, podczas obchodów rocznicy tegoż.

Marek Suski w jednym z wywiadów zapewniał, że Bąkiewicz to "kulturalny, młody człowiek".

Tak naprawdę wygląda demokracja

Podczas konferencji prasowej (tak zapowiadano spotkanie) listę odczytał Marek Suski, jednak pytań ze strony dziennikarzy nie przewidziano. Odpowiadał na nie dopiero po zakończeniu prezentacji Radosław Fogiel. Przyznał, że "osiemnastka" była przeznaczona dla koalicjantów, w tym Pawła Kukiza i nazwisko Roberta Mordaka przewijało się w rozmowach. Ostatecznie zajął je Bąkiewicz. - To były ustalenia pomiędzy liderami Prawa i Sprawiedliwości i Suwerennej Polski, że to ostatnie miejsce przypadło właśnie jej. Suwerenna Polska ma autonomię, podobnie jak Republikanie Adama Bielana we wskazywaniu kandydatów - tłumaczy Fogiel. Dodał, że każdy z kandydatów pracuje i odpowiada za siebie, a oceniają ich wyborcy. Pytany o to, czy nie przeszkadza mu to, że jest na liście z człowiekiem, który porównał Unię Europejską do Rosji, Fogiel odpowiedział: - Ja będę pracował przede wszystkim na wynik Prawa i Sprawiedliwości i swój własny. Nasi koalicjanci mają pełne prawo do typowania kandydatów. Pan Bąkiewicz, jeśli chodzi o jego wypowiedzi, jest najlepszym adresatem tych pytań - mówił Radosław Fogiel, a na uwagę, że nie można było zadawać pytań kandydatom zapewnił, że Bąkiewicz "nie stał się niewidzialny". - Jeżeli wyborcy chcą zagłosować na konkretnego kandydata, mogą to zrobić. Jeśli nie chcą głosować na kandydata naszego koalicjanta, mają wielu kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Tak naprawdę wygląda demokracja - uważa Fogiel.

Do Sejmu z listy PiS kandydują

1. Marek Suski, poseł

2. Anna Kwiecień, poseł, była wiceprezydent Radomia.

3. Zbigniew Kuźmiuk. poseł PE, były marszałek województwa mazowieckiego (jeszcze z PSL).

4. Radosław Fogiel, poseł, były rzecznik prasowy PiS.

5. Andrzej Kosztowniak, poseł, prezydent Radomia przez dwie kadencje.

6. Dariusz Bąk, poseł, leśnik.

7. Agnieszka Górska, poseł.

8. Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki

9. Krzysztof Wolski, starosta kozienicki.

10. Agnieszka Pasek, radna powiatu radomskiego.

11. Karol Burek, wójt gminy Rzeczniów.

12. Mariusz Dziuba, burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą.

13. Ewa Markowska-Bzducha, wójt gminy Wolanów.

14. Anna Wolszczak, radna sejmiku województwa mazowieckiego.

15. Leszek Margas, wójt gminy Zakrzew.

16. Wioletta Grzywacz, radna z Pionek.

17. Marta Zbrowska, sekretarz powiatu przysuskiego.

18. Robert Bąkiewicz, były prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Bożena Dobrzyńska

 

Tags