• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

„Żyję, bo czytam”. Tydzień z biblioteką, książkami i autorami

13 maja 2019

Kolejny tydzień maja obfituje w ciekawe wydarzenia w Miejskiej Bibliotece i jej filiach. Będzie m.in. spotkanie z blogerką, podróżnikiem, promocja książki o tomaszowskim getcie, różnorodne imprezy dla dzieci.

 

Tomasz Owsiany

Tomasz Owsiany

 

Dzisiaj, 13 maja, o godz. 17 w fili nr 1 MBP (ul. Osiedlowa 9) odbędzie się spotkanie pn. „Żyję, bo czytam” z Barbarą Łopuszyńską, autorką bloga poświęconego propagowaniu czytelnictwa i dzieleniu się pasją czytania książek. W 2017 roku zdobyła za niego statuetkę w kategorii Blog Publiczności w II Radomskim Plebiscycie Blogowym. Spotkanie zorganizowane jest w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2019, które w tym roku przebiega pod hasłem #biblioteka. Na czytelników, którzy przyjdą na spotkanie, czeka niespodzianka.

Natomiast w czwartek, 16 maja, o godz. 17 w Bibliotece Głównej (ul. Piłsudskiego 12, sala 36) zaplanowano promocję książki wydanej przez Fundację „Pasaże Pamięci” z Tomaszowa Mazowieckiego „Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta” . Publikacja jest zbiorem listów i rysunków, jakie słał do swej ukochanej, pochodzącej z Gdańska Edith Blau – dziewiętnastoletni Izrael Aljuhe Orenbach, przebywający w czasie II wojny światowej w tomaszowskim getcie. Izrael, zwany także Lutkiem, założył również w tomaszowskim getcie Mały Teatr Sztuki oraz Koło Artystów. Książka powstała po redakcją dr Justyny Biernat, adiunkta w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

W piątek, 17 maja, o godz. 16 MBP zaprasza do filii nr 16 (ul. Barycka 2) do udziału w Dyskusyjnym Klubie Książki – spotkaniu opartym na książkach Jany Frey.

Tego samego dnia również o godz. 16 w filii nr 1 (ul. Osiedlowa 9) odbędzie się spotkanie z Tomaszem Owsianym „Pod ciemną skórą Filipin”. Gość biblioteki jest podróżnikiem, reportażystą, autorem książek i publikacji prasowych, współpracownikiem miesięcznika „Poznaj Świat”. W ciągu samotnej, ośmiomiesięcznej wyprawy dotarł do górskiego obozu komunistycznej grupy paramilitarnej, mieszkał i pracował z osadzonymi w kolonii karnej, poznał szamana uprawiającego czarną magię. Żył wśród plemion, brał udział w nierzadko szokujących ceremoniach religijnych. Za pokaz podróżniczo-reporterski „Pod ciemną skórą Filipin” uhonorowany został Nagrodą Dziennikarzy oraz wyróżnieniem w kategorii Podróż na kolosach.

Fot. Materiały prasowe/MBP Radom

 

– – –

Tags

Dodaj komentarz