40. Retrospotkanie. Skąd się wzięły: Halinów, Michałów, Jeżowa Wola i gdzie było Piekło?

14 czerwca 2022

Resursa wraz ze społecznością facebookowego profilu „Radom. Retrospekcja” zapraszają dzisiaj, 14 czerwca o godz. 18 na 40. Retrospotkanie. Uczestnicy będą się zastanawiać, skąd się wzięły się nazwy  dzielnic Radomia. I gdzie było Piekło?

 

Ilustracja: Resursa Radom

 

- Podczas majowego Retrospotkania przybliżyliśmy zaułki radomskich ulic – pora zrobić krok dalej i opowiedzieć co nieco o radomskich dzielnicach. Nazwa której z nich najwcześniej pojawiła się w źródłach pisanych? Jakim zmianom ulegało brzmienie nazw dzielnic naszego miasta? - zapowiadają organizatorzy.

Której Halinie swą nazwę zawdzięcza Halinów, jakiemu Michałowi – Michałów, a któremu Piotrowi Piotrówka? Czy na Jeżowej Woli występowała plaga jeży? Kto jeszcze pamięta Weronów, Oświęcim, albo Prijutino? I wreszcie – gdzie na terenie dzisiejszego Radomia znajdowało się Piekło?
O tych i wielu innych radomskich dzielnicach, na ostatnim przed wakacjami Retrospotkaniu, opowiedzą Paweł Puton z Resursy i Grzegorz Siek z portalu "Radom. Retrospekcja". Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Tags