47. rocznica robotniczego protestu w Radomiu. „To miał być normalny dzień pracy i nauki”

25 czerwca 2023

Msza św. odprawiona u zbiegu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca oraz złożenie kwiatów pod symbolicznym pomnikiem poświęconym uczestnikom robotniczego protestu w 1976 r., a także pod siedzibą RDLP, gdzie 47 lat temu mieścił się Komitet Wojewódzki PZPR i gdzie manifestanci starli się z milicją i ZOMO, zakończyły obchody 47. rocznicy pamiętnych wydarzeń.

 

 

- To miał być normalny dzień pracy i nauki. Stał się jednak niezwykłym dniem, w którym życie wielu z nas, uczestników tamtych wydarzeń, dramatycznie zmieniło swój bieg. Nie przypuszczaliśmy wtedy, że broniąc swojego prawa do godnego życia i pracy, będziemy bici i poniżani przez zomowców, dla których nasz ból i cierpienie było niczym. Za ten zryw wolności wysoką cenę zapłacili nie tylko robotnicy z radomskich zakładów, ale wszyscy mieszkańcy Radomia. Skutkiem nagonki, jaką zorganizowali komuniści po tych wydarzeniach, było skazanie Radomia i radomian na wykluczenie i pogardę - wspominał wydarzenia z 1976 r. Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76.

Droga do wolności

Prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreślił natomiast, że wystąpienie robotników z Radomia zapoczątkowało proces przemian ustrojowych w Europie środkowo-wschodniej. - Radomski Czerwiec zaowocował powstaniem, krótko po proteście, jawnej opozycji w postaci Komitetu Obrony Robotników, a kolejne wydarzenia torowały już rozpoczętą drogę do wolności. Od kilku lat rocznice Czerwca 76 obchodzimy pod hasłem „Zaczęło się w Radomiu”. Jestem przekonany, że dzięki podejmowanym działaniom dziś nie musimy już upominać się o należne miejsce na kartach historii Polski i Europy. Dziś już chyba każdy wie, że właśnie tu, na ulicach Radomia, zaczęła się droga do wolności. Że radomianie to ludzie dzielni, którzy mieli odwagę wziąć swój los we własne ręce - mówił podczas uroczystości prezydent.

Uroczystość była też okazją do wręczenia odznaczeń. Medal Prezydenta Miasta Radomia za budowanie pozytywnego wizerunku miasta otrzymał Włodzimierz Dobrowolski, a  medal "Pro Bono Poloniae" Jerzy Kaczkowski, Andrzej Matysiak. Natomiast medal "Pro Patria" trafił do przewodniczącej Rady Miejskiej w Radomiu Kingi Bogusz, wiceprezydent Katarzyny Kalinowskiej oraz Martyny Kowalskiej, Tadeusza Kraski i Kazimierza Staszewskiego.

Wołali: mamy godność!

We mszy św. celebrowanej przez biskupa radomskiego Marka Solarczyka uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, władze miasta i województwa mazowieckiego, przedstawiciele rządu. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował minister w jego kancelarii Andrzej Dera. Po liturgii zostały odczytane listy od prezydenta Polski Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Podczas homilii biskup Solarczyk zaznaczył, że uczestnicy robotniczego protestu w czerwcu 1976 r. „nieśli dziedzictwo swojego świadectwa i pragnienia, aby w świecie, których ich otaczał, wobec wielu wyzwań i trudów, stali się świadkami i swoistymi obrońcami tego, co Bóg ofiarował człowiekowi”. - Oni tworzyli wspólnotę troski, stawali i wołali "my mamy godność!". Potem walczyli o to, aby nikt nie odebrał im wolności duszy i serca - mówił duszpasterz diecezji radomskiej.

kat, bdb

Zdjęcia: Łukasz Wójcik/UM Radom

 

 

Tags