48. rocznica Radomskiego Czerwca ’76. Tłumy radomian na pl. Jagiellońskim bawili: Soyka, Baranovsky i Organek

22 czerwca 2024

Grubo po północy zakończyło się wczorajsze widowisko Radomski Czerwiec Wolności. Na pl. Jagiellońskim tłumy mieszkańców bawiły się przy dźwiękach muzyki Stanisława Soyki, Baranovski’ego i Organka.

 

fot. Łukasz Wójcik/UM Radom)

 

Koncert był jednym z punktów programu obchodów 48. rocznicy robotniczego protestu w 1976 r. , toteż nie zabrakło na nim także bohaterów tamtych wydarzeń, a filmy wyświetlane na dwóch wielkich ekranach przypomniały, jak doszło do "radomskich wydarzeń" (tak o nich przez lata mówiono) i jak one przebiegały i jakie konsekwencje na lata ponieśli uczestniczy protestu, a także samo miasto. Przypomniał o tym także prezydent Radosław Witkowski, dziękując radomianom, którzy 48 lat temu odważyli się sprzeciwić komunistycznej władzy.

Koncert składał się z trzech części. W pierwszej zagrał i zaśpiewał Stanisław Soyka, który mimo w większości lirycznych utworów doskonale "rozbujał" publiczność. Czadu dali dopiero kolejni wykonawcy: znakomity Baranovsky oraz Organek. Obu towarzyszyły znakomite zespoły muzyczne.

Kolejne wydarzenia w ramach czerwcowych obchodów dzisiaj - będzie to wydarzenie na Borkach, przypominające dawne kolonie letnie, i jutro - na pl. Corazziego - Przystanek PRL, który przeniesie uczestników w tamte czasy.

bdb

Tags