• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

82 lata temu wojska sowieckie napadły na Polskę. Oddajemy hołd pamięci ofiarom

17 września 2021

Dzisiaj przypada 82. rocznica agresji wojsk radzieckich na Polskę. Z tej okazji na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego odbyły się uroczystości. – Wolność, która została wywalczona w tak tragicznych okolicznościach nie jest dana raz na zawsze – podkreślał prezydent Radomia Radosław Witkowski.

 

fot. Łukasz Wójcik/UM Radom

 

Oddając hołd ofiarom napaści, prezydent podkreślił również, że pamięć o wielkiej tragedii polskiego narodu powinna być przestrogą dla kolejnych pokoleń. - Wspominając tragiczne wydarzenia sprzed 82 lat zdajemy sobie sprawę, jak ważne dla bezpieczeństwa i rozwoju Polski są realne sojusze międzynarodowe oparte na wzajemnym szacunku, przywiązaniu do praworządności i odpowiedzialności za wspólną przyszłość. Tę siłę w XXI wieku daje nam właśnie przynależność do rodzin państw Unii Europejskiej. Pamiętajmy, że wolność, która została wywalczona w tak tragicznych okolicznościach nie jest dana raz na zawsze. Rolą nas, współczesnych Polaków i Europejczyków, jest dbanie o to, aby poświęcenie setek tysięcy bohaterskich żołnierzy, którzy walczyli z realnymi okupantami, nie zostało zmarnowane - mówił Radosław Witkowski.

Podczas uroczystości na cmentarzu przy ul. Limanowskiego został odczytany Apel Pamięci, a pod pomnikiem zamordowanych przez NKWD oraz przed pomnikiem w hołdzie więźniom politycznym okresu stalinowskiego i Sybirakom zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Źródło: UM Radom

Tags