9. Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”. Promocja „Księgi Radomia”, wystawa i spektakl
5 sierpnia 2017
Promocja „Księgi Radomia” i spektakl „Kwartet Beethovena” Waldemara Nowakowskiego w wykonaniu Teatru Resursa w parku na Glinicach to piątkowe wydarzenia 9. Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad”.
"Księga Radomia. Historia zgładzonej przez nazistów społeczności żydowskiej w Polsce” jest jej pierwszym polskim wydaniem. – Ten niezwykły tekst, napisany z perspektywy dawnych ocalonych mieszkańców miasta winien stać się dla współczesnego radomianina lekturą obowiązkową. „Księga” jest nie tylko kompendium bezcennej wiedzy, ale także naszym hołdem dla wszystkich radomskich Żydów, przez stulecia współtworzących społeczność małej ojczyzny. Im tę ojczyznę odebrano - mówił na początku spotkania w Resursie prezydent Radosław Witkowski.
Wśród gości spotkania byli przedstawiciele rodzin ocalałych mieszkańców Radomia z USA.
O „Księdze Radomia” Marcin Kępa rozmawiał ze Zbigniewem Wieczorkiem, redaktorem wydawnictwa i Sebastianem Piątkowskim, autorem opracowania historycznego „Księgi” i przypisów.
„Księga”, jak mówili jej edytorzy, to opowieść o mieście spisana przez ocalonych z Zagłady radomskich Żydów. Pierwsze polskie wydanie oparte jest na angielskiej wersji z 1963 roku. „Księga” podzielona jest na części: „Lata budowania”, „Lata nieszczęścia”, „Bunt”, „Poprawa” i „Odbudowa”. Najbardziej wstrząsająca jest część „Lata nieszczęścia”.
Oprócz tekstów wydawnictwo zawiera też fotografie będące jedyną pamiątką po zgładzonych Żydach.
Wieczorem w parku Rózika na Glinicach - miejscu zlikwidowanego getta - Teatru Resursa zaprezentował spektakl „Kwartet Beethovena” Waldemara Nowakowskiego (spektaklowi towarzyszyła gra na żywo muzyków ze szkoły muzycznej). To wspomnieniowe opowiadania radomianina, który w czasie okupacji przedzierał się do getta, by uczyć się gry na skrzypcach u prof. Pawła Gisera. Nowakowski był świadkiem likwidacji getta.
W Resursie można tez oglądać wystawę o historii radomskich Żydów. Ekspozycja rozpoczyna się przypomnieniem legendy o pięknej Esterce, a następnie ukazuje historię rozwoju żydowskiego przemysłu, szkolnictwa i instytucji społecznych, a w finale grozę Holocaustu. Są też fotografie ukazujące ślady obecności żydowskiej we współczesnym Radomiu.
k.woj.
„