Zaczyna się Festiwal Filozofii „Okna”

23 maja 2012
  - To impreza ambitna, ale zarazem pokazująca, że filozofia nie jest czymś nieosiągalnym, abstrakcyjnym, że ma związek z naszym życiem - mówią organizatorzy IV Radomskiego Festiwalu Filozofii "Okna", który rozpoczyna się dzisiaj. Patronuje mu prof. Leszek Kołakowski.


 

 

W Gabinecie Profesora znajdą się jego osobiste rzeczy

Niewątpliwie jednym z najważniejszych punktów programu jest, zaplanowane także na dziś (godz. 17), otwarcie gabinetu prof. Leszka Kołakowskiego w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. - To odpowiedź na pomysł córki profesora Agnieszki,  która podczas pobytu u nas zainteresowała się kolekcją rodziny Pinno - przypomina dyrektor "Malczewskiego" Adam Zieleziński. W gabinecie znajdą się akcesoria związane ze znakomitym filozofem, radomianinem, honorowym obywatelem miasta; także dokumenty, książki przekazane przez rodzinę. Na otwarciu będą oczywiście żona Tamara i córka Agnieszka, która również - jako filozof - będzie uczestniczyć w rozpoczynającej festiwal debacie  "Jest-że dla prawdy przyszłość jaka? (godz. 13, Resursa).

 

Jutro będzie można m.in. wziąć udział w wykładzie (Resursa, godz. 12) prof. Karola Toeplitza, zakończeniu Roku ks. prof. Włodzimierza Sedlak (godz. 17, Resursa), a w piątek wystawy  (godz. 16) ilustracji do "bajek z Królestwa Lalonii" Leszka Kołakowskiego.  tego samego dnia (godz. 17) - spotkanie z antonim Liberą, pisarzem i tłumaczem,  wybitnym znawcą Becketta. Godzinę później premierę da Teatr Poszukiwań, który wystawi "Kuszenie św. Piotra" wg patrona festiwalu. W sobotę (godz. 12) odbędzie się wręczenie Nagrody im. Leszka Kołakowskiego laureatom Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej. Interesująco zapowiada się również koncert (godz. 17) w wykonaniu Romana Kołakowskiego i Krystyny Kozaneckiej.

 

W niedzielę "Okna" przeniosą się do Teatru Powszechnego ( godz. 10), gdzie ulubione lektury prof. Kołakowskiego czytać będą aktorzy; o tej samej porze można będzie się też wybrać na "Majówkę w Garbatce", czyli wycieczkę śladami profesora Kołakowskiego. Festiwal zakończy (Kawiarnia Parkowa, godz. 19) "Filozoficzne After Party", gdzie serwowane będą z kolei ulubione dania profesora. 

 

(bdb)

 

Zobacz szczegółowy program