Wystawa o honorowej obywatelce Radomia. Siegnęła szczytu sławy
Ekspozycja jest kolejną, poświęconą honorowym obywatelom Radomia. Teraz przyszedł czas na Marię Fołtyn, jedną z najwybitniejszych śpiewaczek w dziejach polskiej opery. - Wybitna radomianka może być znakomitym przykładem dla naszych uczniów. Jest przykładem na to, jak mając talent, dbać o jego wszechstronne rozwinięcie, o wykorzystanie swojej energii. Bo Maria Fołtyn to także wybitny reżyser, organizator wielkich przedsięwzięć. To ważny przykład dla młodzieży. Temu służy dzisiejsza uroczystość, idea uhonorowania wybitnych obywateli miasta Radomia - mówił dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych Robert Pluta.
W Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego wyświetlono dokument o Marii Fołtyn pt. „Viva Maria!” z 2010 r. w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, zrealizowany w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
A w najbliższą sobotę kolejna uroczystość związana z Marią Fołtyn: o godz. 17.30 na skwerze sąsiadującym z salą koncertową nastąpi odsłonięcie pomnika "Halki". Autorem rzeźby jest prof. Marian Molęda z Uniwersytetu Opolskiego. - Chcę podkreślić pewien i istotny fakt: pani Maria Fołtyn zwraca uwagę, że nie jest to jej pomnik, ale pomnik Halki, czyli bohaterki wspaniałego dzieła Stanisława Moniuszki i bohaterki wspaniałej polskiej opery narodowej. Maria Fołtyn w promowanie Moniuszki zaangażowała się bez reszty - podkreślał dyr. Pluta. Portalowi Mój Radom zdradził: - Po odsłonięciu pomnika, w sali koncertowej być może czeka nas niespodzianka ze strony pani Marii Fołtyn... Ale o tym dowiemy się niebawem. Pewne jest, że Pani Maria na sobotnią uroczystośćnie przyjedzie, jednak być może uda się nagrać jej wypowiedź.
Dziś do Radomia przyjechała przyjaciółka Marii Fołtyn Janina Mrozek. Po emisji filmu i występie uczniów miała łzy w oczach. - Bardzo mnie się podobało to, że dyrektor wyjaśnił to co bolało panią Marię. Mówiło się, że za jej życia stanie jej pomnik. A to rzeczywiście miał być pomnik Halki, którą ona wykonywała wspaniale - opowiada wzruszona. Wspomina śpiewaczkę: - Wysłuchiwała wszystkich, możemy się szczycić jej wychowankami. Rozsławiła Moniuszkę w Polsce i za granicą. Janina Mrozek poinformowała, że natychmiast zda relację artystce z przebiegu uroczystości. - Ona jest bardzo zainteresowana tym, co się dzieje w Radomiu. Przeżywa to. Nie czuje się jednak na tyle dobrze, by lekarz pozwolił jej jechać. To za forsowne dla niej. Zamieniła swoje piękne mieszkanie na Dom Aktora w Skolimowie - mówi nam Janina Mrozek.
Na uroczystości odsłonięcia wystawy, które organizowane są z inicjatywy
wiceprezydenta Ryszarda Fałka nie było ani
prezydenta miasta, ani wiceprezydenta odpowiedzialnego za kulturę.
Przyszli za to trzej przedstawiciele rady miejskiej. - Pan wiceprezydent ma
dziś liczne obowiązki. Obiecywał wprawdzie, że się pojawi, ale widocznie
rzeczywiście nie mógł. Wiem doskonale, że
bardzo leżą mu na sercu sprawy związane z wychowaniem młodzieży i to, by
zapoznawać ich z wybitnymi postaciami naszego miasta - usprawiedliwiał
wiceprezydenta dyrektor Pluta.
Bartek Olszwski