– Przyznamy 20, a może nawet więcej stypendiów – cieszy się Krzysztof Gajewski, reprezentujący kanadyjską organizacje polonijną, która zbiera pieniądze na wsparcie uzdolnionej artystycznie, ale niezamożnej młodzieży.
Krzysztof Gajewski (z lewej) i prezydent Radosław Witkowski
- Mamy do dyspozycji 20 dol. kanadyjskich, czyli 59 tys. 256 zł. Oznacza to, że będziemy mogli przyznać 20 stypendiów po 2 tys. 920 zł każde - mówi Gajewski. Zraz jednak dodaje, że jeśli okaże się, iż uzdolnionych młodych ludzi jest więcej, pula pieniędzy zostanie zwiększona.
Zainteresowani stypendium powinni składać aplikacje do wydziału edukacji urzędu miejskiego, który zajmuje się formalną obsługą przedsięwzięcia. Wnioski będą przyjmowane od 15 kwietnia do 31 maja. - Ponieważ stypendia fundujemy sierotom lub półsierotom oraz dzieciom i młodzieży z niezamożnych rodzin zgłoszenie takie powinno być potwierdzone przez MOPS - wyjaśnia Gajewski.
Członkiem kapituły przyznającej nagrody jest od lat prezydent Radomia Radosław Witkowski. - To dla mnie ogromny przywilej i zaszczyt. Pieniądze mają pomóc w rozwoju uzdolnień artystycznych - plastycznych, muzycznych, aktorskich - i są przeznaczone na zakup np. instrumentu, oprogramowania komputerowego, artykułów malarskich - przypomina.
Krzysztof Gajewski podkreśla, że sposób wyłaniania stypendystów i forma przyznawania im wparcia stały się przykładem dla samych Kanadyjczyków. - W tym roku Polish Orphans Charity będzie wręczać - wzorując się na Radomiu - podobne stypendia w Kanadzie - mówi.
Stypendyści Polish Orphans Charity często odnoszą sukcesy w dziedzinach, które reprezentują. Klaudia Kowalik wydała już dwie swoje płyty, akordeonista Piotr Zarzyka jest laureatem wielu muzycznych festiwali, Dominika Wąsik rozwija swoje plastyczne zdolności we Włoszech, a Adrian Makar, warszawski stypendysta organizacji, wygrał telewizyjny program "Mam talent".
(bdb)