Radomski Sojusz lewicy Demokratycznej zaprasza 1 maja na pochód, natomiast prezydent na radosne obchody 11 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Oba wydarzenia zapowiedziano jedno po drugim, niemal w tym samym miejscu.

Pochód z okazji Święta Pracy wyruszy o godz. 10 z pl. Jagiellońskiego, po czym jego zakończenie przewidywane jest około godz. 11 na placu przed urzędem miejskim (ul. Żeromskiego).
- W ten sposób radomskie SLD chce zamanifestować sprzeciw wobec wysokiemu bezrobociu i braku dialogu społecznego do jego likwidacji. Zdajemy sobie sprawę, że poparcie dla środowisk lewicowych słabnie, zwłaszcza z przyczyn generacyjnych i wmawiania młodemu pokoleniu, że Polska Ludowa była jakąś czarną kartą w historii kraju. Dla młodych ludzi PRL to odległa historia, która nie ma wpływu na ich postawy. Jednak po kolejnych latach rządów prawicy, musimy przyznać, że Polska idzie w złym kierunku. Lewicowość to przede wszystkim wrażliwość na sytuację ludzi najuboższych. Chcemy, poprzez tę manifestację zaakcentować, że istnieją rozwiązania, które są zaniechane, a mogą pozwolić dużej części społeczeństwa żyć i pracować godnie - wyjaśnia rzecznik SLD w Radomiu Marcin Dąbrowski.
1 maja minie też 11 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji prezydent Radosław Witkowski, Zespół Szkół Muzycznych i Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Grandioso” zapraszają na obchody tej rocznicy, które przebiegać będą pod hasłem „Bądźmy razem w Europie”.
- Wejście Polski do Unii Europejskiej 11 lat temu było historycznym wydarzeniem, które otworzyło przed naszym krajem wiele możliwości. Po raz pierwszy w Radomiu w taki sposób upamiętnimy ten dzień. Dla radomian ma to być okazja do wspólnego, radosnego świętowania tej rocznicy i poczucia jedności – podkreśla prezydent.
Program uroczystości:
godz. 11.30 – wymarsz spod urzędu miejskiego przy ul. Żeromskiego 53 w stronę fontann;
godz. 11.45 – musztra paradna w wykonaniu Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Grandioso”, wspólne odśpiewanie hymnu UE „Ody do Radości” przez władze miasta i połączone chóry: Cantus Angelus z ZSM, Campanella z II LO. im. Marii Konopnickiej i Chóru Filharmonicznego przy ROK pod dyrekcją Marii Wrzesińskiej.
(kat)