
Oficerowie z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych należący do biura organizacyjnego Air Show przeprowadzili ostatni rekonesans przed sierpniowymi pokazami. Trzydziestoosobowy zespół pod przewodnictwem gen. dyw. Jerzego Fryczyńskiego spotkał się z przedstawicielami 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, 42 Bazy lotnictwa Szkolnego, Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego SZRP, Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej SZRP, Portu Lotniczego Radom S.A., Aeroklubu Polskiego, policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej oraz firm świadczących usługi na rzecz Air Show. Rozmawiano na temat szczegółów zasad współpracy przy organizacji pokazów, w tym działań na rzecz bezpieczeństwa załóg uczestniczących w pokazach oraz publiczności. - Specjaliści z Radomia i z DGRSZ omawiali zagadnienia dojazdów do lotniska, komunikacji miejskiej, parkingów, sprzedaży biletów, łączności, zasilania energetycznego, zakwaterowania i żywienia ponad 2000 osób, które będą pracowały przy imprezie, usług komunalnych i transportowych - informuje rzecznik Air Show ppłk. Artur Goławski.
Włosi, Słowacy, Rumuni, Grecy...
Na radomskim niebie zobaczymy m.in. włoski myśliwiec Eurofighter Typhoon, który miał przylecieć tylko na wystawę statków powietrznych, ale będzie gwiazdą pokazów w powietrzu. Grecy przylecą do Radomia dwoma myśliwcami wielozadaniowymi F-16 C Block 52+. Dowódca Belgijskich Sił Powietrznych postanowił oddelegować na Air Show solistę pilotującego myśliwiec wielozadaniowy F-16. Siły Powietrzne Słowacji zgłosiły na tegoroczne występy dwa myśliwce MiG-29, jeden w wariancie bojowym (AS), drugi natomiast w wariancie szkolno-bojowym. Zobaczymy też rumuńskiego solistę na myśliwcu MiG-21 Lancer. Udział "latającego ołówka" w naszych pokazach będzie powtórką programu z 2013 roku,
Flary i efekty specjalne
Air Show w Radomiu to największe w Polsce widowisko lotnicze, podczas którego widzowie mogą podziwiać akrobacje samolotowe i śmigłowcowe tak bardzo obfitujące w efekty świetlne i dźwiękowe. Oprócz hałasu silników turboodrzutowych, od którego drży ziemia, atrakcją są występy solistów w samolotach bojowych, stosujących pułapki termiczne. W tym roku możemy się spodziewać zastosowania flar przez pilotów samolotów F-16 i MiG-29.
Specjalne efekty pirotechniczne wchodzą na stałe do programu Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. 22 i 23 sierpnia samoloty bojowe naszych Sił Powietrznych ponownie będą symulować atak na cele naziemne, czyli misję Close Air Support.
Organizatorzy zapowiadają każdego dwa następujące po sobie „bombardowania” – jedno wykonają piloci myśliwsko-bombowych Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina, a drugie piloci F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. - Ten pokaz oczywiście najlepiej będzie widoczny od strony publiczności, zgromadzonej na płycie lotniska. Podczas przelotu nad lotniskiem tych samolotów zdalnie zdetonowane zostaną beczki wypełnione łatwopalną cieczą. Odstęp między poszczególnymi detonacjami w serii wyniesie tylko 2, sekundy - tłumaczy rzecznik pokazów.
Podniebne akrobacje i balety
Nie ma co ukrywać - widzowie najchętniej zadzierają głowę w górę podczas pokazów zespołów akrobacyjnych. W tym roku będzie ku temu sporo okazji. Przylecą bowiem: Royal Jordanian Falcons, “Bałtyckie Pszczoły” (Baltic Bees) z Łotwy (piloci, latający pięcioma odrzutowcami szkolnymi L-39C Albatros, wystąpili już w Radomiu w 2013 roku, prezentując nietypowe figury akrobacji zespołowej), Patrulla Águila z Hiszpanii (zespół daje pokaz siedmioma samolotami, a na ósmym kręci akrobacje solista). Po niezwykle widowiskowym występie w 2011 roku do Radomia wracają włoskie Frecce Tricolori, przlecą też Szwajcarzy z Patrouille Suisse. W związku z planami wycofania z eksploatacji samolotów Northrop F-5E Tiger II, którymi latają piloci zespołu, tegoroczny występ Patrouille Suisse będzie ostatnią okazją obejrzenia samolotów tego typu na polskim niebie.
Bilety można kupić w postaci klasycznej w punktach sprzedaży w największych polskich miastach, w tym w salonach Empik., a także przez internet poprzez serwis ebilet.pl. Bilet normalny kosztuje 40 zł, a ulgowy 30. program w oba dni imprezy - 22 i 23 sierpnia - jest taki sam.
(k. woj.)
-
-
-
-
-
-
Fot. Krzysztof Andrzejczak