Uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości odbyły się w południe w Radomiu. Jak wynika z historycznych źródeł, w 1918 roku mieszkańcy mogli się tutaj cieszyć wolnością o 10 dni wcześniej niż w innych rejonach kraju. Przypomniał o tym w swoim wystąpieniu prezydent Radosław Witkowski.

- Spójrzmy na naszą wspólną historię, na Republikę Radomską, na wydarzenia z listopada 1918 roku. Jeśli wszyscy tu zebrani jesteśmy z tego dumni, to znaczy że jest jeszcze coś ważnego, co nas łączy i wokół tego budujmy wspólnotę - mówił prezydent.
Zanim 11 Listopada Józef Piłsudski odebrał z rąk Rady Regencyjnej władzę nad wojskiem, co czcimy jako początek wolności i niepodległości, Radom był już niepodległy od 10 dni. - Stało się tak za sprawą obywateli miasta, którzy 2 listopada 1918 roku wzięli swój los we własne ręce, rozbrajając austriacki garnizon, przejmując władzę i powołując tzw. Republikę Radomską. Tym samym Radom stał się jednym z pierwszych wolnych od zaborcy miast w Królestwie Polskim - podkreślał prezydent Witkowski. Dodał: Warto znów powiedzieć: „Zaczęło się w Radomiu!” Liczę na to, że to hasło, które promuje nas w całej Polsce od obchodów 40. rocznicy Radomskiego Czerwca 76, będzie też przy okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, kojarzone z Republiką Radomską - zaznaczył prezydent.
Oficjalne radomskie obchody Święta Niepodległości, w których uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, władze miasta, przedstawiciele służb mundurowych oraz organizacji społecznych zainaugurowała msza św. w katedrze. Po niej uczestnicy przeszli na plac Konstytucji, gdzie odczytano Apel Pamięci, a przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zostały złożone kwiaty.
Wcześniej przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty przy Pomniku Czynu Legionów w Rynku, Pomniku 72. Pułku Piechoty oraz na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
W ramach obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości odbył się także tradycyjny Bieg Niepodległości. Na dystansie 10 km wystartowało ponad 300 zawodników. Każdy chętny mógł również uczcić rocznicę biegnąc na symbolicznym dystansie 1918 m
Źródło: UM Radom