Anna Mucha w Radomiu. Kameralne Lato ma już swoich wychowanków
29 maja 2018
Kiedy Anna Mucha przyjeżdża późną wiosną do Radomia to niezawodny znak, że do Kameralnego Lata zostało już niewiele czasu. Aktorka jest ambasadorką Międzynarodowych Spotkań Filmowych, które rozpoczynają się 1 lipca.
Kameralne Lato to od 11 lat największa cykliczna impreza filmowa w Radomiu. Festiwal prezentuje polskie filmy, przede wszystkim krótkometrażowe, autorstwa młodych reżyserów. Impreza na stałe wpisała się do kalendarza radomskich imprez.
- Jak co roku liczę na to, że nasze miasto odwiedzą rzesze młodych ludzi, którzy marzą o wielkiej filmowej karierze. Radom to dobre miejsce na start i mam nadzieję, że ktoś kiedyś przemawiając na przykład podczas festiwalu w Cannes powie, że swoją karierę zaczynał od Kameralnego Lata w Radomiu i to na pewno będzie nasz wspólny, wielki sukces - podkreśla prezydent Radomia Radosław Witkowski.
Od pierwszej edycji podczas festiwalu odbywają się warsztaty filmowe dla młodych adeptów kina, realizowane pod okiem profesjonalistów. Uczestnicy przechodzą pełną drogę od scenariusza do gotowego filmu, zaprezentowanego publiczności na uroczystej gali.
- Impreza nam się rozrosła i ma już charakter międzynarodowy, co mnie szczególnie cieszy. A skoro już o międzynarodowych ambicjach, to myślę, że taką największą radością dla filmowców jest codzienna praca i realizowanie swojej pasji. Jeżeli chodzi o festiwal Kameralnego Lata, to po jedenastu latach możemy powiedzieć, że mamy swoich wychowanków, którzy stali się profesjonalnymi filmowcami i dołączyli do naszej filmowej rodziny – mówi Anna Mucha.
Festiwal ma za zadanie zarówno promocję młodego polskiego kina, jak i kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze filmowej. Współorganizatorem Kameralnego Lata jest Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu, która w ten nietypowy sposób realizuje profilaktykę społeczną.
Tegoroczna edycja festiwalu dotyczyć będzie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W jury festiwalowych konkursów zasiądą: Joanna Kos-Krauze, Janusz Chabior, Anna Mucha, Arkadiusz Tomiak, Derrick Ogrodny, Błażej Chrapkowicz, Łukasz Adamski, Anna Równy. Młodzi filmowcy walczą m.in., o nagrodę główną, Złotego Łucznika.
kat