Kiedy powstanie nowy wiadukt w ul. Lubelskiej? Przetarg ma być ogłoszony do końca roku

29 września 2021

Jest wreszcie decyzja środowiskowa dotycząca przebudowy wiaduktu nad torami w ciągu ul. Lubelskiej. To – jak zapewniają władze miasta – otwiera drogę do wystąpienia o kolejny ważny dokument w procesie inwestycyjnym, czyli ZRID (zgodę na realizację inwestycji drogowej).

 

Wiadukt ma być zburzony, a na jego miejsce powstanie nowy

 

Po wielu perturbacjach związanych z negocjacjami z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Warszawie, 22 września wydała ona pozytywną decyzję środowiskową. Wcześniej miała wiele zastrzeżeń do wniosku miasta. Dotyczyły one m.in. kwestii hałasu generowanego przez wiadukt, a także przejeżdżające pod nim pociągi. 

- Projektant uzupełnia już dokumentację pod kątem treści decyzji i pod koniec tygodnia powinniśmy ją mieć, więc wniosek o wydanie ZRID zostanie złożony.  Zgodnie z prawem jest 90 dni na wydanie takiej decyzji, ale liczymy, że wydział architektury urzędu miejskiego wyda ją szybciej, bo tutaj terminy nas gonią - informował na sesji rady miejskiej wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński.

Wiceprezydent uspakajał jednocześnie, że obiekt będzie gotowy w chwili oddania do użytku lotniska. - Idziemy równo z nim, ale pojawiają się zapowiedzi fachowców, że ono będzie nieco później, choćby ze względu na sytuację na rynku lotniczym. Jesteśmy w stałym kontakcie z PPL i mam nadzieję, że te dwie inwestycje się zgrają - mówił Tyczyński.

Miasto czeka jeszcze także porozumienie z PKP w sprawie przetargu na budowę peronu kolejowego pod wiaduktem.

Kiedy i ile?

Mateusz Tyczyński nie chciał spekulować, ile potrwa sama przebudowa (a właściwie budowa, bo dzisiejszy wiadukt trzeba będzie rozebrać), ale podkreślił, że wiadukt powinien być w pełni gotowy w połowie lub trzecim kwartale 2023 roku. - Jednocześnie zakładam, że jeśli lotnisko będzie uruchamiane na wiosnę, to będziemy mieli do dyspozycji jedną nitkę wiaduktu - wyjaśniał. Dodał, że wiele zależy od sytuacji na rynku, bo dzisiaj albo nie ma chętnych do budowy, albo oferty są bardzo, bardzo drogie. - Cel jest taki, aby ogłosić przetarg na budowę do końca roku, a jeśli się nie uda, to na początku 2022 - prognozuje wiceprezydent.

Podobnie niewiadoma kwestą jest sfinansowanie budowy. Miasto ma przyznane wprawdzie 30 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale obiekt m.in. ze względu na rosnące ceny materiałów budowlanych może kosztować nawet więcej niż zakładane 75 mln zł. Gmina liczy też na wsparcie z samorządu województwa mazowieckiego.

Dla wygody podróżujących z lotniska

Przypomnijmy: nowy wiadukt będzie miał 40 m szerokości i pomieści cztery pasy ruchu (pod dwa w każdą stronę) oraz wygodny ciąg dla pieszych oraz rowerzystów. Powstaną też schody dla pieszych prowadzące do ulic Siennej, Metalowej i Średniej. W okolicach ul. Szklanej PKP wybuduje przystanek kolejowy Radom Wschód. Ma on być ułatwieniem dla pasażerów, którzy zechcą stąd dostać się na pobliskie lotnisko.

bdb

Tags