Chętniej oddajemy krew

16 października 2009
Rozmowa z dyrektorem Radomskiego Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa w Radomiu Józefem Wańkiem. Józef Waniek



- Przychodzi pan do nas z dobrą wiadomością...

- Chciałem poinformować państwa, wszystkich mieszkańców Radomia i okolic, że kierownictwo resortu zdrowia na czele z panią minister Ewą Kopacz jeszcze w tym roku przyznało pieniądze na zakup ambulansu do poboru krwi. Przetarg jest już rozstrzygnięty i trzy regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa otrzymają czterostanowiskowy ambulans na bazie mercedesa benza. To jest o tyle ważne, że ten przetarg wygrała firma radomska. Ja się bardzo z tego tytułu cieszę, ponieważ tegoroczny budżet mieliśmy słaby. To milion złotych, a w ubiegłym roku mieliśmy dwa i pół miliona, więc ten ambulans jest dla nas bardzo poważnym wsparciem. W tej chwili mamy mały ambulans, dwustanowiskowy. Ten duży na pewno nam się przyda, ponieważ będziemy mogli pobierać krew zarówno w mieście jak i poza miastem. Nie mają znaczenia tutaj warunki atmosferyczne ponieważ pojazd ma własne źródło zasilania. Być może ambulans trafi do nas jeszcze w tym roku,i w  grudniu. Od nowego roku już ruszy w trasę po Radomiu i poza jego granice.

Ale to nie koniec dobrych informacji dla radomskiej stacji krwiodawstwa. Dostaliście państwo także pieniądze na marketing i promocję.
- Wystartowaliśmy do programu dotyczącego zabezpieczenia państwa w krew i jej składniki, a konkretnie promocji, szerzenia idei honorowego krwiodawstwa. Nie ukrywam, że dzięki decyzji kierownictwa resortu zdrowia udało się nam wygrać ten projekt. To nie jest wielka kwota, bo 26 tys. 660 zł., ale kwota dla nas bardzo ważna. Oczywiście te pieniądze również otrzymamy w tym roku. Pieniądze zostaną wydane na określony cel: koszulki dla honorowych dawców krwi z logo regionalnego centrum w Radomiu, kalendarze, długopisy i kalendarze. Wiem, że to jest kropla w morzu potrzeb, bo w ubiegłym roku na działalność marketingową wydałem ok 150 tys. zł.

Panie dyrektorze korzystając z okazji podsumujmy pierwsze półrocze br. dotyczące oddawania krwi. Były one lepsze niż w roku ubiegłym.
- To bardzo, bardzo cieszy. Na samym początku chciałem bardzo gorąco i serdecznie podziękować mediom. To dzięki państwu, państwa apelom, artykułom zrealizowaliśmy nasze zamierzenia.  Pierwsze półrocze w porównaniu do roku ubiegłego jest lepsze. Jest więc szansa, że program na ten rok zrealizujemy w 100 procentach. Mam na myśli przede wszystkim wykonanie w pełni sprzedaży krwi i jej składników, a przede wszystkim jej pobór. Skoro pobraliśmy już krew od ponad 10 tys. osób w pierwszym półroczu, to jest szansa, że ten rok zamkniemy 20 tys. takich donacji. Czyli razem 20 tys. honorowych dawców krwi przyjdzie i odda krew. Podkreślam "odda", bo przyjdzie to zdecydowanie więcej, ale nie wszyscy oddadzą i mogą oddać krew. Mnie interesuje głównie rachunek ekonomiczny, rachunek zysków i strat i wykonanie kontraktu z ministrem zdrowia. Chcę powiedzieć, że październik jest również obfity. Mamy zaplanowanych 15 akcji. To są: Iłża, Przysucha, Pionki, Tczów, Szydłowiec, Warka, Zakrzew oczywiście szkoły w Radomiu. To są te miejscowości, w których będziemy pobierali krew.  Wychodząc na przeciw potrzebom i prośbom będziemy pracować w ostatnie soboty miesiąca. Gdyby z wielu różnych przyczyn i powodów honorowi dawcy nie mogli przybyć, to będziemy pracowali 28 listopada i 19 grudnia od ósmej do dwunastej. Zapraszam wszystkich chętnych do oddania krwi.
Chciałbym też z okazji Dnia Nauczyciela serdecznie pogratulować, podziękować i życzyć dużo zdrowia, energii wszystkim opiekunom Polskiego Czerwonego Krzyża w szkołach. To oni bezinteresownie z nami współpracują, zachęcają młodzież do oddawania krwi, oni dają młodzieży alternatywę: honorowe krwiodawstwo zamiast papierosów czy narkotyków. Apeluję o promowanie tego zdrowego stylu życia. My w tym celu organizujemy różne konkursy.

Rozmawiał: Bartosz Rutkowski, Radio Rekord