CPR – jedno z pierwszych w Polsce

Panie komendancie w sierpniu weszło w życie rozporządzenie, które reguluje zasady utworzenia centrum powiadamiania ratunkowego. Jedno z takich centrów powstanie właśnie w Radomiu. Kiedy?
- Takich centrów na terenie Mazowsza będzie 11. Jednym z nich będzie radomskie. Obejmie ono swoim zasięgiem byłe województwo. Wszystko wskazuje, że powstanie na początku przyszłego roku. Utworzone zostanie wspólne stanowisko kierowania straży pożarnej i państwowego ratownictwa medycznego w Radomiu. Z 2,5 mln zł rezerwy Ministerstwa Zdrowia przeznaczonych na budowę
centrów powiadamiania ratunkowego na Mazowszu, 950 tysięcy trafia do
Radomia. Będziemy czekali tylko na ogłoszenie przetargu i dokonanie zakupów: pulpitów i całego systemu informatycznego wspomagania. Będą one dokonywane ze szczebla rządowego, ponieważ ten system musi być jednolity w całej Polsce. Jest to potrzebne po to, by można było przejmować funkcje innych centrów, które z różnych powodów - awarii czy innych przyczyn - nie mogą pracować. To będą systemy zasilania energetycznego, sieci logistyczne, sprzęt ruchomy. Trzeba też wyremontować część skrzydła budynku od ul. Tochtermana na zaplecze socjalne dla pracowników. To powinniśmy zrobić do końca roku, takie są założenia. Początek przyszłego roku to będzie - jak już mówiłem - powołanie wspólnego stanowiska kierowania i czekamy na aplikacje rządowe, abyśmy mogli uruchamiać kolejne etapy.
Radom jest w lepszej sytuacji, bo mamy już pomieszczenia, które zostaną wykorzystane na potrzeby centrum. Czy oznacza to, że CPR, które powstanie w Radomiu będzie jednym z pierwszych w Polsce?.
- Myślę, że tak, chociaż ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie, bo nie znam zaawansowania prac w innych województwach. Jeśli chodzi o Mazowsze to myślę, że będzie pierwsze. Wspólne stanowisko kierowania straży i państwowego ratownictwa medycznego funkcjonuje już w tej chwili w Płocku. To, co stanie się u nas na początku przyszłego roku będzie jakby powieleniem systemu płockiego z tym, że szybkość przejścia do tego kolejnego etapu w Radomiu będzie dużo większa, ponieważ mamy pomieszczenia, jest infrastruktura techniczna. Ten obiekt został przygotowany w sposób naturalny, bo tak został zaprojektowany dużo wcześniej po to, aby przyjąć takie centrum.
Centrum Powiadamiania Ratunkowego to także nowe miejsca pracy. Ile osób w takim centrum znajdzie pracę i czy będą to osoby cywilne, czy raczej "mundurowe"?
- Wszystko wskazuje na to, że będą to osoby cywilne. Nie zakładamy zatrudniania funkcjonariuszy. Dzisiaj jeszcze nie można powiedzieć ile to będzie dokładnie miejsc pracy. Jeżeli chodzi o funkcjonowanie tego centrum jako połączonych stanowisk dyspozytorskich, to zaledwie osób. To będzie obsługa miasta i powiatu radomskiego. Dojdą jeszcze funkcje operatorskie, czyli osoby, które będą przyjmowały zgłoszenia numeru 112 i dystrybuowały je w obrębie
tych służb, które powinny wykonać zadania dotyczące zgłoszenia.