Nordic Walking, czyli marsz z kijami

23 października 2009
Rozmowa z kierownikiem I Rajdu PTTK z Nordic Walking Andrzejem Małeckim. Andrzej Małecki

I Rajd PTTK z Nordic Walking Rajd odbędzie się jutro (w sobotę 24 bm). Zanim opowiemy o nim musimy wyjaśnić czym właściwie jest Nordic Walking i skąd wzięła się u nas ta moda?
- Nordic Walking to najprościej mówiąc marsz z kijami. Sposób ten wymyślono w 97 roku w Finlandii dla sportowców, narciarzy biegowych. Bardzo szybko okazało się, że to dyscyplina sportowa, którą można przełożyć na rekreację, na codzienne chodzenie. W zasadzie od 97 roku zauważamy w całej Europie, a teraz już w całym świecie, modę na ten rodzaj sportu i rekreacji. Polska należy do Międzynarodowej Federacji Nordic Walking od 2001 roku. W tej chwili szkolimy już instruktorów, trenerów i ten ruch rozwija się bardzo szeroko.

Kijki wykorzystywane w tym sporcie nie są takie zwykłe, one mają specjalną konstrukcję, prawda?

- Tak, są to kije budowane z włókien węglowych, ponieważ chodzenie z nimi wymaga poznania prawidłowej techniki. Można chodzić z kijami i nic z tego nie mieć, natomiast chodzenie prawidłową techniką i korzystanie z prawidłowych kijów powoduje, że Nordic Walking to efektywność w treningach, w poprawie zdrowia.

Co można osiągnąć chodząc właściwie z kijami?
- Stosowanie prawidłowej techniki z Nordic Walking to właściwie sam miód dla naszego organizmu. Jest to metoda, która usprawnia 90 procent mięśni, tyle właśnie mięśni jest używanych podczas marszu. Gdy chodzimy bez kijów to raptem 60, 70 procent. Tutaj dokładamy wszystkie górne mięśnie, czyli brzucha, grzbietu całą obręcz barkową. To również aspekty zdrowotne. Wędrując z kijami prawidłową techniką odciążamy nasz organizm, szczególnie stawy nóg do 30 procent. Wzmacniamy również kręgosłup, ponieważ prawidłowa technika chodzenia powoduje, że przestawiamy środek ciężkości, a kręgosłup jest odciążony. Kręgosłup odpoczywa, mięśnie się wzmacniają i ma to aspekt leczniczy.

Komu szczególnie jest polecany Nordic Walking?
- Wszystkim, którzy nie mają zaleceń od lekarza, żeby leżeli obłożnie. Możemy wykorzystywać tą metodę w każdej grupie wiekowej. My z racji tego, że pracujemy w szkole specjalnej stosujemy tę metodę dla dzieci podczas zajęć sportowych. Chodzą z nami na co dzień, ludzie którzy mają problemy z nogami, jak również ci którzy kochają spacery i  codzienną turystykę. Jeżeli nie ma przeciwwskazań od lekarza, to każdy z kijami chodzić może. Wszyscy wiemy, że najlepszą formą rekreacji naszego organizmu jest chód. Wprowadzenie kijów powoduje, że pracuje wtedy cały organizm, nogi, ręce i korpus.

Jutro organizują państwo rajd z Nordic Walking. Jak będzie ta impreza wyglądała i jak długą trasę trzeba pokonać?
- Rajd organizujemy w Puszczy Kozienickiej. Trasa przebiega z Jedlni Letnisko, przez Siczki, przez rezerwat Jedlnia do Dąbrowy Kozłowskiej. Tam na parkingu nad stawem będzie część rekreacyjna, będzie pokaz prawidłowej techniki chodzenia oraz konkursy z nagrodami. Droga powrotna również przez Siczki do Jedlni Letnisko tylko innym szlakiem, robimy pętlę, długość to okolo 10 -12 km.

Gdzie powinni zgłaszać się zainteresowani udziałem?

- Jesteśmy otwarci na każdego, kto przyjedzie do Jedlni Letnisko. Trzeba tylko uiścić stosowne opłaty i zastosować się do regulaminu, który obowiązuje na tym rajdzie. Przyjmiemy każdego.

Zbiórka w którym miejscu?
-  Większość wyjeżdża z Radomia o godz 9.13 w kierunku Dęblina pociągiem, wysiadamy w Jedlni Letnisko i tam o 9.30 nastąpi wymarsz na trasę.

Proszę powiedzieć, dużo osób już się zgłosiło?
- Do dziś około 50, są to grupy szkolne. Jednak się okazuje, że dzieci i młodzież bardzo chętnie biorą udział w tego typu zajęciach. Mamy również kilkanaście zgłoszeń indywidualnych, w tym jest dwóch panów, którzy traktują ten sposób chodzenia jako rehabilitację zalecaną przez lekarza.

Rozmawiał: Dariusz Dębski, Radio Rekord