Wybory łatwiejsze dla niepełnosprawnych
W najbliższych wyborach parlamentarnych, które odbędą się 9 października, niepełnosprawni mogą głosować bez wychodzenia z domu uczestnicząc w tzw. głosowaniu korespondencyjnym. By oddać głos w ten sposób należy do poniedziałku (19 bm.) powiadomić urząd gminy. - Należy skontaktować się z określonym urzędem i poinformować o chęci głosowania: przekazać swoje dane oraz dostarczyć dokument potwierdzającego niepełnosprawność. Można je wysłać pocztą, można faksem, mailem. Może je także ktoś donieś do urzędu – wyjaśnia Elżbieta Białkowska, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Radomiu. Tak zagłosować mogą niepełnosprawni z I lub II grupą lub orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. - Po przekazaniu takiej informacji, najpóźniej 7 dni przed dniem wyborów urząd gminy dostarcza do takiego wyborcy pakiet wyborczy, a w nim: karty do głosowania do sejmu i do senatu, instrukcja głosowania, koperta zwrotna, koperta na karty. Wyborca w zaciszu domowym oddaje głos, podpisuje też oświadczenie. Karty wkłada do koperty a następnie czeka na osobę upoważnioną do odbioru całości pakietu. Oczywiście ten pakiet musi być dostarczony do rąk własnych wyborcy. Niepełnosprawny potwierdza jego odbiór – dodaje dyr. Białkowska. Koszty takiego głosowania pokrywane są z funduszy wyborczych. Niepełnosprawny płaci jedynie za połączenie telefoniczne lub mailowe.
Głosowanie z alfabetem Braille'a
Do 26 września osoby niewidome i słabo widzące, umiejące się posługiwać językiem Braille a chcące wziąć udział w wyborach zgłaszają do urzędu gminy chęć głosowania przy użyciu tzw. nakładki Brajlowskiej. - Taką nakładkę wyborca kładzie na kartę do głosowania. W języku Braille jest napisana informacja o wyborach. W wyciętych okienkach znajduje się miejsce na zakreślenie krzyżyka przy nazwisku kandydata. Miejsce takie odpowiada kartom do głosowania. Przy okienkach jest informacja o pozycjach kandydatów danych list. Dobrze, gdy ktoś ze znajomych wcześniej pomoże wyborcy powiadamiając gdzie jest nazwisko kandydata, na której stronie i na której pozycji – mówi Białkowska.
- Komisje również będą pomagać. My staramy się przygotować takie nakładki dla każdego obwodu tak, by nawet bez wcześniejszego zgłaszania niewidomy mógł oddać głos. Nakładka jest pomocą nie dającą pełnej informacji, niemniej jest to już ułatwienie dla wyborcy – dodaje.
Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika
Taka forma już obowiązywała np. w wyborach prezydenckich. Do 29 września osoby, które są niepełnosprawne z I lub II grupą lub orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności bądź ukończyły 75. rok życia mogą złożyć do urzędu gminy wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa. - Urzędnik umawia się z wyborcą. Sporządzany jest taki akt i w imieniu wyborcy pełnomocnik przychodzi do lokalu w dniu wyborów. Po przedstawieniu dokumentów komisja wydaje karty do głosowania - mówi E. Białkowska.
Wyjeżdżasz – też możesz głosować
Przed wyborami możemy także pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Każdy z nas, jeżeli nie może być w dniu głosowania w swoim obwodzie może odebrać w urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Są one wydawane do piątku (7 października br.) przed wyborami. - Z takim dokumentem wyborca może oddać głos obojętnie w jakim lokalu w Polsce lub za granicą. Głosuje na kandydatów z okręgu wyborczego w jakim będzie w danej chwili – wyjaśnia dyr. Białkowska. Osoby, które wyemigrowały, a chcą głosować, muszą do 6 października dopisać się do spisu wyborców w miejscu, w którym aktualnie przebywają.
Wybory do parlamentu odbędą się 9 października. Komisje wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Wszelkich informacji na temat wyborów można uzyskać dzwoniąc do Urzędu Miejskiego w Radomiu pod numery tel.: 48 362 07 33 lub 48 362 07 47- Biuro Administracyjno-Gospodarcze pok. nr 106
(sprawy organizacyjne
) oraz 48 362 08 47 – Wydział Spraw Obywatelskich pok. nr 1 (rejestr wyborców).
9 października wybierzemy jednego senatora i dziewięciu posłów.
(raa)
Więcej informacji na stronie BiP UM pod tym adresem




