Zaczęła się akcja „Czysty Radom”

16 lutego 2012
Od dziś Straż Miejska kontroluje czym palą radomianie w swoich piecach. Sygnały, które napływają do dyżurnego SM są na bieżąco sprawdzane; do południa były cztery zgłoszenia. 

 

Czym palą radomianie? - Nasze patrole udały się we wskazane miejsca, gdzie sprawdzały czy właściciel posesji nie pali odpadami oraz czy posiada umowy na wywóz nieczystości stałych lub płynnych. Kontrole wypadły pozytywnie, naruszeń prawa nie stwierdziliśmy - mówi rzecznik radomskiej SM Piotr Stępień.

Celem akcji ,,Czysty Radom” jest promowanie i prowadzenie działań dotyczących czystości i porządku w mieście oraz kontrola gospodarstw domowych i firm. - Chodzi o piece przydomowe i o to jakie opady są w nich spalane. Sprawdzamy czy mieszkańcy do opalania nie używają niebezpiecznych materiałów takich jak plastiki czy folie. Jeśli stwierdzimy nieprawidłowości możemy ukarać mandatem do 500 zł. W innych przypadkach będziemy kierować sprawę do sądu, który może ukarać osobę prywatną lub firmę kilkutysięczną karą - wyjaśnia rzecznik SM.

Dyżurny Straży Miejskiej pod bezpłatnym numerem telefonu 986 przyjmuje zgłoszenia od mieszkańców dotyczące miejsc, gdzie mogą być spalane niebezpieczne materiały. Strażnicy mogą pojawić się w firmach przez całą dobę, w domach prywatnych w godz. 6 - 22. - Jeśli ktoś nie zechce wpuścić funkcjonariuszy na teren swojej posesji popełni tym samym przestępstwo Za utrudnianie nam pracy grozi kara, nawet do trzech lat więzienia - podkreśla Stępień. Jak dodaje, o ewentualnych nieprawidłowościach informują mieszkańcy. - Niepokoi ich choćby kolor dymu, który wydobywa się z komina domu sąsiada. To czym on pali można również ustalić na podstawie dokładnych badań pozostałości. Pobieramy próbkę popiołu i oddajemy do laboratorium, z którym właśnie podpisujemy umowę na analizę dostarczonych dowodów - tłumaczy rzecznik. Jednocześnie wyraźnie zaznacza, że podczas kontroli będą sprawdzane umowy na wywóz śmieci. - Warto zatem posiadać faktury wystawione przez firmę, która nieczystości wywozi - zaznacza.

Akcja "Czysty Radom" będzie prowadzona przez cały rok.

(raa)

Fot.: Straż Miejska Radom

Więcej na ten temat na stronie SM w Radomiu pod tym adresem

Reklama