Archiwum Państwowe w Radomiu ma 100 lat. Będą jubileuszowe wydarzenia

28 września 2021

Nadanie imienia Heleny Kisiel sali wystawowe, otwarcie plenerowej ekspozycji, oficjalne uroczystości – tak Archiwum Państwowe w Radomiu będzie świętować 100-lecie działalności. Jubileuszowe obchody zaplanowano na w środę 29 września i czwartek 30 września.

 

 

W środę 29 września o godz. 10.30 w siedzibie Archiwum przy ul. Wernera 7 odbędzie się uroczystość nadania imienia dr Heleny Kisiel Sali Wystawowej Archiwum Państwowego w Radomiu oraz otwarcie wystawy poświęconej tej wybitnej postaci polskiej archiwistyki – dyrektor Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Kielcach oraz oddziału terenowego w Radomiu.

Poprzez materiały zgromadzone w zasobie Archiwum Państwowego w Radomiu przedstawiona została  działalność dyrektor Kisiel na polu zawodowym, ale także naukowym. Wystawa pokazuje obraz kobiety, która po II wojnie światowej jako dyrektor instytucji państwowej musiała zmierzyć się z wieloma przeszkodami. Dzięki jej charyzmie, sile, nieustępliwości, ale także serdeczności radomskie Archiwum znalazło się w budynku zabytkowego Ratusza, w którym pozostało do 2013 roku. - Na wystawie zobaczymy kobietę zaangażowaną w życie społeczno-kulturalne swojego miasta. Materiały ukażą także kobietę pełną uśmiechu, empatii oraz otwartości, dzięki czemu zaskarbiła sobie życzliwość i sympatię kolejnych pokoleń radomskich archiwistów. Wystawie towarzyszy będzie katalog - zapowiadają organizatorzy.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 1 października.

Z kolei w czwartek 29 września o godz. 14 na placu Antoniego Corazziego odbędzie się otwarcie plenerowej wystawy pt. "Radomski Bastion Pamięci. 100 lat Archiwum Państwowego w Radomiu". Na planszach oprócz zarysu dziejów Archiwum znajdą się kopie dokumentów zamieszczonych w wydawnictwie pt. "Radomski Bastion Pamięci. 100 dokumentów na stulecie Archiwum Państwowego w Radomiu". Głównym celem wystawy jest poinformowanie zwiedzających o obchodzonym przez Archiwum jubileuszu działalności. Ekspozycja będzie również promowała zasób radomskiego archiwum i wspomnianą publikację książkową pod tym samym tytułem.

W piątek 30 września o godz. 13 w Resursie będą miały miejsce główne obchody jubileuszu 100-lecia działalności  Archiwum Państwowego w Radomiu w sieci archiwalnej, z udziałem naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych i zaproszonych gości.

 

Tags