Bezpieczne pytania i odpowiedzi

19 września 2007
Czy rowerem można jeździć po autostradzie? Dlaczego trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa? Na takie m.in. pytania odpowiadali dziś policjanci na Pl. Konstytucji. Trwają imprezy w ramach akcji "Ulice dla ludzi!". Zainteresowanie prezentacją bylo niewielkie


Komenda Miejska Policji z Radomia prezentowała się dziś na ul. Żeromskiego wraz ze stowarzyszeniem Bezpieczne Miasto. Wszystko z okazji Tygodnia Zrównoważonego Transportu pod hasłem "Ulice dla ludzi!", który obchodzony jest również w Radomiu.

Najbardziej zainteresowane były dzieci. Ustawiały się w kolejce do policyjnego eksperta, który pytał, czy rowerem można wjechać na autostradę?, W co powinien być wyposażony rowerzysta?. Tłumaczył też jak należy bezpiecznie poruszać się po drodze. Za każdą prawidłową odpowiedź nagradzał kolorowymi czapeczkami i smyczami do telefonu. Ale także dorośli, którzy chcieli się czegoś dowiedzieć na temat bezpieczeństwa drogowego mogli liczyć na fachową pomoc i poradę. 

– Na pierwszą komunię dostałam rower, ale na razie nie mogę nim jeździć, bo nie mam karty. Ale jak tylko skończę 11 lat zapiszę się na egzamin – zapewnia Jagoda Kwiecień z Radomia.

Kolejna atrakcja przygotowana przez radomskich policjantów to symulator zderzeń. Chętni mogli zobaczyć jak działa i przekonać się, że nawet przy niewielkiej prędkości siła uderzenia bywa bardzo duża. -  Trzeba więc zapinać pasy bezpieczeństwa - przypominali policjanci.

Jednak mimo słonecznej pogody i dogodnej pory dnia niewielu radomian było zainteresowanych oglądaniem dzisiejszej prezentacji. - Mamy jednak nadzieję, że po południu przyjedzie więcej osób.

Kolejne imprezy z okazji Tygodnia Zrównoważonego Transportu - jutro i w piątek.