• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Nowe wystawy i piknik rodzinny

16 lipca 2021

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę, 17 lipca na otwarcie nowych wystaw: „Relaksik”, „Till it’s gonea” Idy Karkoszki, „Na góry, na łąki, na lasy” Adeliny Cimochowicz, „Wiersze aranżowane” Michała Piekarskiego. Natomiast w niedzielę, 18 lipca w CRP odbędzie się piknik rodzinny pn. „Orońsko Naturalnie”.

 

 

Relaksik

 

"Till it's gone" Idy Karkoszki - artystka jest rzeźbiarką, która porusza tematy nurtujące współczesne społeczeństwo, przelewa w formę swoje emocje i przemyślenia towarzyszące jej w codziennym życiu. Rzeźby artystki nawiązują do bieżących problemów społecznych i ekologicznych. Jej najnowsza sztuka staje w obronie praw zwierząt. Otwarcie o godz.14.45.

"Na góry, na łąki, na lasy" - Adelina Cimochowicz zajmuje się m.in. wideo, fotografią, aktywizmem i działaniami ze społecznością. W swoich dotychczasowych realizacjach skupiała się przede wszystkim na tematach związanych z lękiem, poczuciem wyobcowania i osaczenia. Jest laureatką Grand Prix konkursu Młode Wilki, nagrody specjalnej jury konkursu Artystyczna Podróż Hestii, nagrody imienia Marii Anto i Elsy von Freytag-Loringhoven. Jej praca „Utrata. Albo z dziejów długo utrwalanego błędu" była prezentowana w ramach Project Roomu w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Otwarcie o godz.15.15.

"Wiersze aranżowane" - Michał Piekarski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w roku 1973 obronił dyplom w pracowni plakatu prowadzonej przez prof. Macieja Urbańca – jednego ze współtwórców polskiej szkoły plakatu. Jest niewątpliwie jednym z najciekawszych polskich grafików, który w swoich realizacjach wykorzystuje bardzo często skomplikowane układy typograficzne, modyfikując stworzone przez siebie kroje pism. „Wiersze aranżowane" to cykl dwunastu grafik ilustrujących wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej wykonanych metodą sitodruku.
Otwarcie o godz.16.

"Orońsko Naturalnie" - godz.12-18

Dzięki spacerom tematycznym uczestnicy będą mieli okazję dokładnie poznać oroński park. Zuzanna Sidorowicz opowie o drzewach, w tym starych wiązach i pomnikach przyrody; Jakub Wyka, ornitolog, o małych mieszkańcach; Konrad Lach ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Leśników o pszczołach oraz ich znaczeniu dla ekosystemu i człowieka. Pokaże jak można im pomóc, budując domki dla zapylaczy oraz siejąc rośliny miododajne. Dla najmłodszych przygotowano grę terenową, która będzie łączyła elementy sztuki oraz ekologii.

Podczas pikniku odbędzie się również spotkanie warsztatowe z artystką Idą Karkoszką, autorką rzeźby „Till it's gone" prezentowanej w Pałacu Józefa Brandta.